X
   
 
  • مرکز تحقیق و توسعه
   تحقیقات و توسعه یا Research and Development) R&D) شامل فعالیتهایی است که شرکتها برای معرفی محصولات و خدمات جدید متعهد می شوند. با توجه به تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بخش تحقیقات و توسعه یک سازمان فعالیت های خلاقانه ی خود را بر پایه اصول سیستماتیک در جهت افزایش دانش و استفاده از این دانش برای ابداع کاربردهای نو به کار می گیرد. تحقیق اولین مرحله در روند توسعه است. هدف این است که به طور معمول محصولات و خدمات جدید به بازار عرضه و به خط اصلی شرکت اضافه شود. تحقیقات و توسعه در راستای تحقق این هدف تلاش دارد محصولات جدیدی را طراحی کرده و پیشنهادهای موجود خود را بهبود بخشند. بنابراین، وجود بخش تحقیقات و توسعه در یک سازمان به آن اجازه می دهد تا در صدر رقابت ها باشد. حتی می توان اذعان داشت که بدون برنامه تحقیقات و توسعه، یک سازمان ممکن است به تنهایی زنده نماند. همچنین نباید فراموش کرد که این بخش جدا از اکثر فعالیت های عملیاتی است که توسط یک سازمان انجام می شود و به طور معمول با انتظار سود فوری فعالیت نمی کند؛ در عوض، انتظار می رود که به سودآوری بلند مدت یک شرکت کمک کند. به عبارتی، تحقیقات و توسعه، قلب یک شرکت یا سازمان است و نقش آن تغذیه تکنولوژیکی شرکت در همگامی با روند پیشرفت علم و دانش و خواسته های مدیریت است.
   مرکز تحقیقات و توسعه گروه صنعتی بارز در سال 1379 مجوز رسمی خود را از اداره صنایع دریافت کرد و از همان ابتدای شروع فعالیت به منظور کسب دانش های مورد نیاز با بریجستون ژاپن، موسسه تحقیقات لاستیک روسیه، کنتیننتال آلمان، مارانگونی ایتالیا، دابل استار و لیانگ چین همکاری داشته است.
   در اوایل دهه 90 با شدت گرفتن تحریم ها و پس از اتمام دوره همکاری با شرکت کنتیننتال با توجه به برنامه ریزی که از سالیان پیش صورت گرفته بود، مرکز تحقیقات و توسعه گروه صنعتی بارز توانست طراحی و تولید بومی تایر را در کشور ممکن سازد. تدبیر اندیشی و آینده نگری، سرمایه گذاری برای جذب نیروی انسانی متخصص، پایه گذاری تکنولوژی و تکمیل زیرساخت لازم از عوامل مهم این موفقیت محسوب می شوند.
   در حال حاضر، مرکز تحقیقات و توسعه شامل چهار زیرمجموعه است:
   اداره ارشد طراحی و نوآوری محصول(طراحی آمیزه و پژوهش‌های مواد، طراحی و نوآوری محصول سواری، بایاس، رادیال باری)
   اداره ارشد پشتیبانی فرآیندها (آزمون‌ها و پایش محصول و پشتیبانی فرایندهای تولید)
   واحد کنترل پروژه
   مرکز اسناد و انتقال تکنولوژی
   این مجموعه با تعداد 90 نفر پرسنل در سطوح تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در راستای اهداف ذیل در تلاش است:
   انطباق با استانداردهای روز اروپا (E-MARK و Lable)
   قابلیت پاسخگویی به نیازهای فنی مشتریان خودروساز خارجی
   ایجاد تنوع در سبد محصول و طراحی محصول طبق نظر مشتریان
   ارتقاء محصول تولیدی و بهبود عملکرد محصولات
   ارتقاء و بهبود فرایندهای مختلف تولیدی
   اجرا پروژه های کاهش قیمت تمام شده و افزایش سود
   تکمیل آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تحقیقات و توسعه
   توسعه آزمون‌های گروه‌های مختلف تایری و خودرویی
   ثبت تجربیات و درس آموخته‌ها و اجرای مدیرت دانش
   از سایر اقدامات اداره تحقیقات و توسعه در گروه صنعتی بارز می توان به همکاری با مراکز علمی اشاره داشت. از آنجا که جریان توانمندسازی در کشور، بر تعمیق و توسعه ارتباط میان صنعت و دانشگاه تاکید دارد، این اداره در جهت ارتقاء توان علمی و کاربردی در پروژه‌هایی با دانشگاههای معتبر در راستای تحقق این مهم قدم برداشته است.