X
   
 
  • مدیر مجتمع سیرجان در گفتگو با ماهنامه داخلی گروه مطرح کرد

   تکاپوی بارز سیرجـان برای بهتــر دیده شدن

   حاکم بودن تفکر سیستمی در رأس مدیریت گروه صنعتی بارز اصلی ترین عامل پیشرفت این مجموعه است.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، حاکم بودن تفکر سیستمی در رأس مدیریت گروه صنعتی بارز اصلی ترین عامل پیشرفت این مجموعه است. نحوه کار سیستماتیک و برنامه ریزی شده موجب شده تا هر چیزی سر جای خودش باشد و گروه صنعتی بارز همچنان با وجود تمامی مشکلات پیش رو پیشتاز صنعت لاستیک ایران باشد.

   محمدحسین ملاحسنی، مدیر مجمتع مجموعه سیرجان خود را در زمره نیروهایی می داند که تربیت یافته همین نوع تفکر است و باور دارد امروز اگر مجموعه لاستیک سیرجان توانسته در مقایسه با گذشته به پیشرفت قابل ملاحظه ای برسد به دلیل حاکم بودن تفکر سیستمی در مجموعه بزرگ بارز است. گفت وگو با وی را با هم می خوانیم:

   ابتدا مختصری از خودتان و نحوه فعالیت تان در مجموعه بارز سیرجان بفرمایید.

   محمدحسین ملاحسنی، متولد سال 1361 و فوق لیسانس مهندسی برق گرایش الکترونیک هستم که از سال 84 در مجموعه بارز مشغول به کار هستم و تا سال 93 به عنوان کارشناس و مدیر تعمیرات ناحیه دو کارخانه کرمان و پس از آن نیز 4 سال مدیر بازرگانی کارخانه و اکنون نیز به عنوان مدیر مجتمع مجموعه سیرجان مشغول به کار هستم.


   در مجموعه سیرجان چه تعداد نیرو دارید و بیشتر در چه زمینه هایی فعالیت می کنند؟

   مجتمع لاستیک سیرجان متشکل از دو قسمت و دو کارخانه مجزا است که شامل کارخانه روکش لاستیک و سیم طوقه است. بخش تولید روکش لاستیک در سایزهای مختلف فعال است و بیشترین حجم تولید مربوط به سایز 24-12است. در کارخانه سیم طوقه نیز بیدوایر مصرفی مجموعه کارخانه های لاستیکی بارز و سایر کارخانه های لاستیک ایران تولید می شود. همچنین در کل مجموعه 100 نفر پرسنل به صورت سه شیفت مشغول به کار هستند.

   در مجموعه بارز سیرجان سلسله مراتب خاصی را می توان شاهد بود؟

   به طور کلی ما در مجموعه سیرجان دو مدیر کارخانه داریم که در رأس قرار گرفته اند. هر کارخانه در کنار فعالیت تولید، یک نفر نیز به عنوان مسئول تضمین کیفیت مشغول به کار است. مدیر تعمیرات مجتمع که جدیدا به مجموعه اضافه شده در بخش تعمیرات تخصصی با دیگر نیروها و بخش ها برحسب نیازها به تبادل نظر و سایر همکاری ها می پردازد که برای اجرای برنامه های توسعه ما مؤثر خواهد بود.

   اگر بخواهیم مقایسه ای میان مدیریت قبلی و مدیریت شما از زمانی که در مجموعه حضور پیدا کردید، داشته باشیم، تفاوت در چیست؟

   مزیتی که اکنون در واحد سیرجان وجود دارد، این است که ما به نوعی تربیت شده مجموعه کرمان و افرادی نظیر جناب آقای مهندس مشرفی هستیم. حسن بزرگی که در مجموعه کرمان وجود دارد، نحوه کار سیستماتیک آن است، از این منظر که در این مجموعه هر چیزی سر جای خودش است و بر اساس تفکر آینده نگری که در مدیریت گروه وجود دارد همچنان پیشتاز صنایع لاستیک ایران هستیم. از آن گذشته جناب آقای مهندس وثوق بیشتر از 20 سال است که در مجموعه حضور دارند و ما به عنوان نیروی این سازمان با افرادی مثل ایشان هم فکر شده و دیدگاه های یکسانی پیدا کردیم. ببینید لازمه پیشرفت این است که در یک مجموعه، سیستمی مشخص و یکسان از سوی مدیریت تعریف و توسط نیروها اجرا و پیاده سازی شود و خوشبختانه هم اکنون این موضوع در خصوص نحوه کار ما صدق می کند. نحوه کار برنامه ریزی شده، بسیاری از مشکلات را چه در زمینه تولید و چه درافزایش کیفیت حل کرده است.

   ما در چند ماه اخیر در بحث کیفی و تولیدی محصولات کارهای زیادی را انجام دادیم و خوشبختانه موفق به افزایش حدود 30 درصدی میزان تولید در بخش های روکش لاستیک و طوقه با استفاده از همان پرسنل و ماشین آلات موجود شدیم و این برای ما افتخاری بزرگ است. به این معنا که با افزایش تلاش، ظرفیت های نهادینه ماشین آلات و پرسنل بیشتر دیده شد و بدون اضافه کردن امکاناتی خاص میزان تولید افزایش پیدا کرد. البته پشتیبانی مدیریت محترم عامل جناب آقای مهندس وثوق واعتماد مدیریت مالی و اداری در هزینه های تعمیر و راه اندازی ماشین آلات نیز مزید بر علت است.امروز می توانیم به جرأت بگوییم که اگر پیشرفتی حاصل شده همگی آن مدیون حمایت های بی دریغ مدیران ارشد گروه صنعتی بارز و مجموعه کرمان و سیرجان است.


   از کار سیستمی حرف زدید، مجموعه سیرجان تا چه حدودی سیستماتیک شده است؟

   ما هنوز اول راه هستیم و بنده نیز مدت کوتاهی است که فعالیت خودم را در مجموعه سیرجان شروع کرده ام. یکی از حسن های این مجموعه این است که نوعی اراده برای کار در سطح مدیریت ارشد وجود دارد و پشتیبانی همه جانبه ای از طرح ها و فعالیت ها به عمل می آید. چنین چیزی در صورت فعالیت کسی که تربیت شده نظام سیستماتیک باشد و تجربه کار در آن را هم دارا باشد، می تواند خیلی مؤثر واقع شود، اما به طورکلی هنوز راه طولانی را در پیش داریم و در شرایط فعلی به صورت دقیق نمی توانیم بگوییم کجا ایستاده ایم اما پر قدرت کار را شروع کرده ایم. اولین کار ما در بحث کیفی و تولیدی این است که ما در تلاش هستیم تا موفق به دریافت ایزو شویم. به این معنا که فاز اول برنامه های ما دریافت ایزو است که زمان تقریبی آن هم در ماه های اسفند و فروردین تخمین خورده است. همان طور که می دانید ایزو خود به طور اتوماتیک، سیستم به همراه می آورد و این همان هدف اصلی ماست. در همین زمینه نقشه راه روشنی را نوشتیم، نیروهای جدیدی را به کار گرفتیم و فکر می کنم تا اخر امسال بتوانیم تا حدودی پیشرفت کنیم.

   تا به این جا از روند کارها راضی بودید؟

   خوشبختانه به مدد حمایت هایی که از ما به عمل آمده در این مدت افزایش تولید خوبی را شاهد بوده ایم که این کار آسانی نبود. برای مثال طبق برنامه های ما نیاز بود تا ماشین آلات، تعمیرات تخصصی داشته باشند و به عبارتی آپدیت و به روز شوند که این مهم انجام شد و اگر با همین سرعت پیش برویم خیلی جلوتر از قبل خواهیم بود.


   جلوتر از قبل یعنی میزان تولید بیشتر می شود؟

   از نظر من ثبات تولیدی خیلی مهمتر از افزایش تولید است. ما در تلاش هستیم تا ثبات تولید و میانگین افزایش تولید در دو بخش روکش لاستیک و طوقه را به بالای 30 درصد برسانیم. همانگونه که پیشتر هم اعلام کردم تمامی پیشرفتی که اکنون حاصل شده از طریق به روز کردن ماشین آلاتی است که از قبل وجود داشت به این معنا که تغییراتی که در روند تولید ایجاد شد و به نوعی رکورد زده با استفاده از همان نیروها و پرسنل موجود بود.

   چه رکوردی زدید؟

   ما در بحث تولید روکش موفق شدیم به میزان بی سابقه 2400 کیلوگرم تولید در روز برسیم. میانگین تولید ما در کارخانه بیدوایر نیز افزایش قابل توجهی به نسبت قبل داشته است و بدون شک تحقق چنین موفقیت هایی در کوتاه مدت بدون حمایت های همه جانبه مدیریت ارشد میسر نمی شد. پیگیری های مکرر مدیریت در نهایت باعث می شود تا پرسنل واحدهای زیرمجموعه بدانند و درک کنند که کارشان رصد می شود و باید بهتر و بیشتر کار کنند.


   چه عواملی در افزایش میزان تولیدات مجموعه سیرجان مؤثر بوده است؟

   اگر کارخانه در شرایط فعلی در مدار تولید و فروش قرار گرفته به مدد تحریم ها بوده است. ما امروز یکی از دو کارخانه مطرح تولید بیدوایر در ایران هستیم و شاید تحریم ها تاحدی ما را در کسب این جایگاه یاری کرد. به این معنا که به دلیل وجود تحریم ها و محدودیت های در پی آن و به دنبال وجود شرایطی مثل گران شدن ارز و محدود شدن واردات آزاد، بسیاری از شرکت ها و مصرف کنندگان مجبورند از ما خرید کنند و ما نیز متقابلا برای جلب رضایت آن ها باید از نظر کیفی مؤثر عمل کنیم. اما در بحث تولید روکش لاستیک اوضاع متفاوت است؛ چرا که واردات لاستیک چینی و اشباع شدن بازار داخلی از آن ها می تواند بزرگترین ضربه را به ما وارد کند. به این معنا که لاستیک های چینی به دلیل ماهیت تولیدی شان عموما ارزان قیمت و بی کیفیت هستند، اما همین محصولات وقتی در بازار ایران پخش می شود، بسیاری از مصرف کنندگان را ترغیب می کند تا به جای هزینه کردن برای لاستیک روکش، لاستیک نو اما (چینی) و بی کیفیت خریداری کند. وقتی بازار از لاستیک چینی اشباع می شود ما عملا درباره خوراک اولیه لاستیک روکش که منجید است کم می آوریم و این شرایط را برای ما دشوار می سازد.


   چرا استفاده از لاستیک روکش در ایران در مقایسه با دیگر کشورها کمتر مورد توجه قرار گرفته است؟

   در وهله اول فرهنگ استفاده از آن در جامعه جا نیفتاده است درست مثل بحث بازیافت که هنوز برای بخشی از جامعه نهادینه نشده است. استفاده از روکش لاستیک با کیفیت و تولید داخلی به جای استفاده از لاستیک نو اما بی کیفیت چینی نیاز به نوعی آموزش و فرهنگ سازی دارد. باید برای مصرف کننده ها این موضوع روشن شود مزایای استفاده از لاستیک روکش در مقایسه با معایب استفاده از لاستیک بی کیفیت چینی چیست؟ چنین مسأله ای نیازمند همکاری سایر دستگاه ها از جمله محیط زیست دارد. از نظر زیست محیطی صنایع لاستیکی از معدود صنایعی است که هیچ ضایعاتی ندارد. به این معنا که حتی خورده های لاستیک ها نیز در تولید کف پوش ها استفاده می شود.

   به علاوه مسائلی نظیر نوسانات قیمتی و واردات آزاد محصولات چینی موجب می شود تا در شرایط وجود لاستیک چینی با قیمت کم، کمتر کسی سراغ روکش لاستیک با کیفیت و قیمت بیشتر رود. علاوه بر این باید در خصوص واردات سخت گیری به عمل بیاید، چرا که ما در داخل کشور گنجایش تولید زیادی داریم و توان و شرایط لازم را هم در زمینه تولید لاستیک با کیفیت داخلی دارا هستیم. ببینید امروز ما در بارز موفق به دریافت تمامی تاییدات لازم کیفی و تولیدی، ایزو و حتی تأییدیه شرکت رنو هم شده ایم پس چه نیازی است که واردات انجام شود و لاستیک ارزان وارد کشور شود!


   مجموعه بارز سیرجان چه پتانسیلی برای افزایش تولید کمی و کیفی دارد؟

   یکی از امتیازهای مجموعه ما پشتوانه خوبی به اسم لاستیک کرمان و کردستان است. حجم لاستیک های برگشتی برای ما چیزی است که خیلی از شرکت ها از آن بی بهره هستند. این مجموعه ارزش و جایگاه این را دارد که به بزرگتر از این ها تبدیل شود. ببینید ما به عنوان کارخانه زیرمجموعه گروه صنعتی بارز به شرط حمایت های همه جانبه ای که انصافاً از سوی مدیریت به عمل می آید، می توانیم در سطح بزرگ تر و بهتر کار کنیم. سیر صعودی سودآوری کارخانه دو سه سال است که در سطح مناسبی است و این خود نویددهنده آینده ای بهتر است.


   آینده بارز سیرجان را چگونه می بینید؟

   خیلی روشن. همان طور که می دانید ما در این مجموعه طرح توسعه ای را ارائه داده ایم که خوشبختانه تا اندازه ای هم موفق به کسب تأییدات لازم شده است. مهمترین این طرح ها استیل کورد است که تأیید هم شده است، اما عملیاتی شدن آن نیاز به بودجه دارد. در خصوص طرح مذکور انصافا مدیریت مجموعه بارز و شخص مهندس مشرفی از ما حمایت های لازم را به عمل آورده اند، اما امروز منتظر حمایت مالی هستیم که خود مجموعه به تنهایی نمی تواند آن را مهیا کند.


   اگر طرح توسعه استیل کورد محقق شود، واحد سیرجان چقدر متحول می شود؟

   استیل کورد یکی از مهم ترین مواد میانی تولید لاستیک است اگر بتوانیم طرح مذکور را عملیاتی و اجرا کنیم عملا دو کارخانه سیرجان و کردستان را بی نیاز از واردات می کنیم و این خودش از لحاظ صرفه جویی اقتصادی و ارزی در بازار فعلی که در آن حق انتقال پول نداریم، بسیار مؤثر است و این در نهایت برای مجموعه بزرگ بارز هم سودآور خواهد بود.


   در این طرح به افزایش تعداد نیروها و بحث اشتغالزایی هم اشاره شده است؟

   قطعاً بسته به تناژ و فازبندی هایی که در نظر گرفته شده است، این گونه به نظر می آید که کارخانه تا چندین برابر بزرگتر می شود.

   ما در شرایط کنونی هم، طرح های محدودی را در دست اجرا داریم. برای مثال بروزرسانی که در خطوط طوقه انجام شده منطبق با تکنولوژی روز دنیاست و هم باعث افزایش 30 درصدی تولید شده و هم بر روی کیفیت محصولات تأثیر مثبتی داشته است.


   در نهایت مجموعه بارز سیرجان برای پیشرفتی که در نظر دارد نیازمند چه مواردی است؟

   به طورکلی ما در این چند سال مدیون حمایت های همه جانبه مدیریت ارشد هستیم و از این بایت بسیار خرسند و سپاسگزاریم اما مجموعه ما امروز نیاز دارد تا بیشتر دیده شود. به این معنا که بخش فروش و تبلیغات گروه صنعتی بارز می تواند از طریق تبلیغ محصولات ما نظیر روکش های لاستیک تولیدی که بر اساس تکنولوژی روز دنیاست به ما و در نهایت به مجموعه بارز کمک کند. در کنار تمام حمایت هایی که از ما به عمل آمده بالطبع توقعات زیادی هم از ما وجود دارد که وظیفه ما جامه عمل پوشانیدن به آنهاست.
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: