X
   
 
  • ابوالقاسم وثوق مدیرعامل بارز سیرجان

   بارز سیرجان چشم براه راه اندازی «استیل کورد»

   مجتمع صنعتی بارز سیرجان به عنوان زیرمجموعه گروه صنعتی بارز آوازه زیادی را به واسطه تولید تایرهای روکش و بید وایرهای باکیفیت کسب کرده است.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، مجتمع صنعتی بارز سیرجان به عنوان زیرمجموعه گروه صنعتی بارز آوازه زیادی را به واسطه تولید تایرهای روکش و بید وایرهای باکیفیت کسب کرده است، آوازه ای که با فراز و فرودهای بسیاری در طول فعالیت خود همراه بوده است؛. بسیاری از مشکلات که با حمایت های مدیران ارشد بارز، تلاش های بی دریغ کارکنان، کیفیت بالای محصولات و اعتقاد به سلیقه مشتریان و جلب اعتماد آنها مشکلات کمرنگ شد. با ابوالقاسم وثوق، مدیرعامل بارز سیرجان در دفتر کار ایشان در مجمتع سیرجان در یک روز کاری پرمشغله به گفت وگو نشستیم که البته با صبر و حوصله ما را در کارخانه همراهی کردند و به سوالات پاسخ دادند.


   مهمترین دغدغه شما در مجتمع صنعتی لاستیک سیرجان در شرایط فعلی چیست؟

   مهمترین دغدغه من به عنوان مسئول در بارز سیرجان این است که بتوانیم کار جدیدی انجام دهیم و اجازه ندهیم تا مجموعه در حالت ایستا قرار بگیرد. به همین دلیل ما همواره به دنبال پروژه های جدید و تلاش برای تولید نوین با کیفیت بیشتر هستیم. متأسفانه در سال های گذشته وضعیت خوبی در مجموعه سیرجان وجود نداشت و آن گونه که شایسته این کارخانه است، کار انجام نمی شد،همین باعث شد تا از سال 95 یعنی زمانی که در سمت مدیریت بارز سیرجان قرار گرفتم، تمام تلاش خود را برای بهبود این مجموعه به کار بگیرم. افزایش تولید با کیفیت در کنار ادای حق و حقوق پرسنل بخش اعظمی از تلاش ها و برنامه های ما را شامل می شود، چرا که اگر تولید باکیفیت نباشد، مشتری بی اعتماد می شود و اگر نیروی کار ناراضی باشد، بر روی کیفیت و نوع کار تاثیر می گذارد.

   کارخانه سیرجان چند سالی بود که دچار فرسودگی شده بود، به همین دلیل از همان ابتدا تصمیم گرفتیم تا بحث به روزآوری دستگاه ها و امکانات را مدنظر قرار دهیم و خدا را شکر موفق شدیم و توانستیم محصولی را تولید کنیم که از نظر کیفیت با گذشته تفاوت دارد. در راستای تغییرات و به روز رسانی دستگاه ها مطابق با شرایط روز، با کمترین هزینه ها و با استفاده از نیروی داخلی بهترین نتیجه را رقم زدیم. برای مثال بیدوایرهای تولیدی جدید ما یعنی بیدوایرهای 6/1 ما بالاترین کیفیت را دارا هستند و یا روکش های لاستیک ما از نظر کیفی تفاوت های بسیاری با گذشته دارد خصوصا در زمینه روکش سرد و گرم به گونه ای عمل شد که امروز ما این محصولات را پیش فروش می کنیم. در حالی که در گذشته انبارهای ما پر از روکش های لاستیک بود. خدا را شکر می کنیم که کیفیت افزایش یافته محصولات ما امروز انبارهای ما را خالی و اعتماد مشتریان را جلب کرده است.


   چه اقداماتی برای جلب رضایت پرسنل و اعتماد مشتریان در مجموعه سیرجان انجام شده است؟

   روزی که وارد مجموعه بارز سیرجان شدم، از نظر آب آشامیدنی مشکلات زیادی وجود داشت. سختی آب PPM800 بود، بنابراین نیروها یا از آب اینجا نمی نوشیدند یا همراه خود آب می آوردند. ما تصمیم گرفتیم سریع ترین کار را برای رفع این مشکل انجام دهیم و در تمام قسمت های خط تولید دستگاه آب تصفیه قرار دادیم و با این کار نیروی کار متوجه شد که به مشکلاتشان اهمیت داده می شود. همچنین حقوق دریافتی نیروها در بیست و هشتم هر ماه پرداخت می شد و این از نظر ما نادرست بود و به همین دلیل تصویب کردیم که حقوق ماهیانه پرسنل نهایتا تا دهم هر ماه پرداخت شود. برای تشویق و ترغیب پرسنل به کار بحث پاداش ها و مزایا را مدنظر قرار دادیم. به این معنا که کار خوب پرسنل در برابر پاداش خوب قرار گرفت. امکانات غیرمادی که از سوی مجموعه بارز در اختیار سیرجان قرار می گرفت به صورت تمام و کمال میان پرسنل توزیع می شود و سفرهای زیارتی و سیاحتی که سال ها در کارخانه بارز برای پرسنل مهیا می شد، اما کارکنان مجتمع سیرجان از آن بی بهره بودند، پیگیری و با حمایت های مدیران ارشد در این کارخانه هم برقرار شد.


   ارتقای کیفیت تولید محصولات در مجتمع سیرجان بر چه اساسی محقق شد؟

   تجربه و هم فکری با همکاران ثابت کرده که بازخوردی که مشتریان نسبت به یک محصول نشان می دهند، به میزان قابل توجهی روی پروژه های ما تأثیر می گذارد. برای مثال بحث اصلی ما در زمینه کیفیت بیدوایر بود که پیشتر مشتریان از آن ها ناراضی بودند و برای ما مشکل آفرین شده بود. کاری که از سوی ما انجام شد، این بود که در وهله اول نارضایتی مشتریان را شناسایی و عیوب دستگاه ها را برطرف کردیم. نکته مهم اینجاست که ما این کارها را با کمترین هزینه و فقط براساس تجربه انجام دادیم. خوشبختانه امروز توانستیم به استاندارد مورد مطالبه مصرف کنندگان برسیم. در بحث روکش های لاستیک هم شناسایی عیوبی که باعث می شد تایرهای تولیدی برگشت بخورد، مورد بررسی قرار گرفت. کارهای کیفی بسیاری در تولید روکش های سرد و گرم انجام شد و خوشبختانه میزان برگشتی تایر روکش سرد که حدود 12 درصد بود به زیر 3 درصد رسیده است. این ها فقط به همت پرسنل، همفکری مدیران و به روزآوری تعمیرات و در یک کلام استفاده بهینه از امکانات موجود با تکیه بر تجربه و مهارت به دست آمد. ببینید در این مسیر توسعه ما با کمترین هزینه ها دست به کار شدیم، برای مثال همانطور که گفتم بسیاری از دستگاه ها و قطعات کارخانه دچار فرسودگی شده بود که اگر می خواستیم کیفیت را ارتقا ببخشیم باید خط تولید را تغییر می دادیم که این هزینه گزافی را به کارخانه تحمیل می کرد.


   لطفا آمار مختصری از میزان سوددهی مجتمع ارائه دهید.

   میزان سوددهی کارخانه در 6 ماه اول سال 97، 8/1 میلیارد تومان در شش ماه اول سال 98 حدود 7/4 میلیارد تومان بود. چنین آماری نشان دهنده این است که راهی را که انتخاب کردیم و درحال پیمودن آن هستیم راه درستی است. شایان ذکر است که این میزان سوددهی موجب شده تا نام بارز سیرجان بر سر زبان ها قرار گیرد و بسیاری از برنامه ها و پروژه های ما پیگیری و دنبال شود.


   چقدر نسبت به اجرای طرح های موردنظرتان در سال جاری امیدوار هستید؟

   در صورت تحقق طرح های مورنظر این امید وجود دارد که چیزی حدود 210 نیروی کار در مجتمع سیرجان استخدام شوند و برهمین اساس آمار اشتغالزایی استان بالا می رود. طبق پیش بینی ها، رایزنی کارشناسانه و تأییدات مدیران ارشد بارز و موافقت تاپیکو و هیأت مدیره گروه صنعتی بارز این طور نتیجه گیری شده که طرح پیشنهادی ما یعنی همان استیل کورد امروز با توجه به گرانی ارز و مشکلات بازار نیاز 100 درصد بارز است. ببینید 8 کارخانه از مجموعه صنایع لاستیک سازی بازار امروز به تولید تایر مشغول هستند که همگی در روند تولیدات خود به سیمی که در طرح مذکور قرار است تولید شود، نیاز مبرم دارند، بنابراین اجرا و عملیاتی شدن طرح استیل کورد در وهله اول نیازهای داخلی خود بارز و در نهایت کشور را تأمین می کند.


   متأسفانه استفاده از روکش لاستیک ها در کشور نهادینه نشده، دلیل آن از نظر شما چیست؟

   یکی از دلایل اصلی این موضوع عدم اعتماد مصرف کننده و تبلیغ منفی علیه این محصول در جامعه است. جالب است بدانید خوشبختانه تحریم ها باعث شد لاستیک روکش در جامعه بیشتر شناخته شود. مصرف کننده همیشه براساس مقایسه عمل می کند به این معنا که از طریق مقایسه قیمتی میان تایر نو و لاستیک روکش و سطح بالای کیفیت این نوع لاستیک ها متوجه مزایای استفاده از آن ها شده و در نهایت به استفاده از روکش ترغیب می شود. به نظر من حتی اگر تحریم ها هم برداشته شود، به دلیل تفاوت قیمتی که ذکر شد و اعتمادی که به کیفیت محصول جلب شده است، باز مصرف کننده ها به خرید روکش ترغیب می شوند.


   استفاده از روکش لاستیک چه مزایای زیست محیطی دارد؟

   یکی از مواردی که در چرخه محیط زیست سال ها باقی می ماند و تجزیه نمی شود، لاستیک است. تولید روکش های لاستیک باعث شده تا حدود سه بار از لاستیک های اولیه استفاده شود و این به نفع محیط زیست است. نکته ای که باید در نظر گرفته شود، این است که تعداد دفعاتی که یک لاستیک می تواند به عنوان روکش مورد استفاده قرار گیرد، بستگی به کیفیت و نوع منجید و موادی که در تولید لاستیک به کار رفته است دارد و این مهم فقط در لاستیک های بارز دیده می شود. به گونه ای که دیده شده بسیاری از لاستیک ها حتی قابلیت یک بار روکش هم ندارند اما لاستیک های بارز تا سه بار هم مورد استفاده قرار می گیرند.


   تمهیدات واحد صنعتی بارز سیرجان برای حفظ و حراست از محیط زیست چه بوده است؟

   در کارخانه سیرجان دو نوع محصول شامل بیدوایر و روکش تایر تولید می شود. از آنجایی که هر کدام از این دو مشکلات خاص خود را برای محیط زیست دارا هستند، باید تمهیدات لازم اندیشیده شود. در بحث تولید تایر، می دانیم که لاستیک ها در طبیعت دیر تجزیه می شوند، بنابراین راه حلی که کارشناسان ما در این راستا اندیشیده اند، جمع کردن منجید از اطراف است که این مهمترین کمک به طبیعت است. تولید سیم طوقه در محیط اسیدی انجام می شود، یعنی پسابی که از این فرآیند باقی می ماند اسیدی است و در صورت وارد شدن به طبیعت آن را ازبین می برد. پیشتر محیط زیست این فعالیت شرکت بارز را آلاینده خطاب کرد و ما در این مسیر برای رفع این مشکل با یک شرکت زیست محیطی همکاری کردیم. آب اسیدی را پاکسازی کردیم و PH آن را به PPM 8 رساندیم که ضرری برای طبیعت ندارد.

   ماجرای انتقال بارز از سیرجان به کرمان چه بود؟

   در سال های قبل از 70 تصمیم گیری شد در محل فعلی مجتمع بارز کرمان راه اندازی شود و اساسنامه مربوط به آن را هم نوشته شد، اما صلاح در این دیده شد که انتقال بارز از سیرجان به کرمان انجام شود. مسائل و اتفاقاتی از این دست در اصل موضوع یعنی عرقی که من به عنوان یک مسئول به مجموعه بارز دارم، تأثیری نمی گذارد. مجموعه صنعتی بارز از سال های دور برای رسیدن به نقطه ای که اکنون در آن قرار دارد، مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته است و به جایی رسیده که امروز چه در زمینه صنعتی و چه در بحث مسئولیت اجتماعی پیشرو است و این شایسته قدردانی است.

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: