X
   
 
  • سید جواد شهیدی، مدیر کارخانه روکش مجتمع صنایع لاستیک سیرجان

   نگاهی به صنعـت روکش لاستیک

   تنها 15 درصد از تایرهای کارکرده در خاورمیانه روکش می شوند

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، هزینه های زیاد مالی و زیست محیطی تولید تایر نو که درصد بالایی از مواد اولیه آنرا مشتقات نفتی تشکیل می دهد کشورهای صنعتی را بر آن داشته تا برای مشکل انباشته شدن تایرهای کارکرده روش های بازیافت و استفاده مجدد از آنها را توسعه دهند که در نتیجه آن صنعتی به نام صنعت روکش متولد شده است. پیشرفت روش ها و استانداردهای این صنعت موجب شده تا بخش قابل توجهی از نیاز ناوگان کشورهای توسعه یافته از تایرهای روکش شده تامین شود.

   روکش مجدد تایر در تمام کشورهای دنیا به کاری رایج بدل شده و اکنون در اروپا حدود 40 درصد خودروهای باری و اتوبوسی با تایرهای روکش شده تردد می کنند و در آمریکا این عدد به 50 درصد رسیده است و در این کشور بیش از یک هزار و 400 کارخانه روکش تایرهای سنگین فعالیت می کنند.

   وضعیت در قاره آسیا به خوبی قاره اروپا و آمریکا نیست و تنها 30 درصد از تایرها در این قاره روکش می شوند که خاورمیانه بدترین وضعیت را در دنیا دارد و تنها 15 درصد از تایرهای کارکرده در این منطقه روکش می شوند. در ایران سالیانه دو میلیون حلقه تایر TB و TBR مصرف می شود که از این تعداد حداکثر 2 درصد آنها روکش می شوند.

   کارخانه های فعال روکش در ایران در حال حاضر کمتر از 10 کارخانه است که در شهرهای تبریز، اردبیل، یزد، سیرجان، قزوین، ابهر و بروجرد فعالیت می کنند و علاوه بر آن کارگاه های کوچکی نیز در سرتاسر ایران فعالیت می کنند.

   روکش مجدد تایر موجب صرفه جویی در مصرف نفت خام که سرمایه ملی است، می شود. برای تولید تایر نو به 83 لیتر نفت خام نیاز است در حالی که روکش مجدد تایر به 26 لیتر نفت خام نیاز دارد در نتیجه با استفاده از هر تایر روکش شده 57 لیتر نفت خام صرفه جویی می شود و تایرهای روکشی تولید شده در صورت رعایت استانداردهای کیفی حین تولید کارکرد آنها معادل تایرهای نو است.

   اگر به فکر بازیافت تایرهای کارکرده نباشیم با فاجعه زیست محیطی روبرو خواهیم شد. بازیافت تایرهای فرسوده یکی از مهم ترین اهداف کشورهای غربی برای حفظ محیط زیست می باشد که این سهم در کشور ایران از اهمیت کمتری برخوردار است و جدی گرفته نمی شود.

   پروسه بازیافت تایر در واقع تکرار مرحله آخر تولید تایر نو است که به دو روش سرد و گرم انجام می پذیرد و این پروسه در روکش لاستیک سیرجان انجام می شود.


   روکش گذاری به روش گرم

   این روش بعد از زیرسازی های انجام شده و رفع معایب تایر کارکرده کامپاند یا همان آمیزه لاستیکی به صورت نوار شده دورتادور تایر کشیده می شود و با تشکیل پروفایل منظم آماده پخت در پرس های تحت فشار است. کامپاند تعمیری و سایر مواد میانی نظیر سمنت و کوشین گام مورد استفاده در مجموعه روکش سیرجان از کارخانه بارز کرمان تامین می شود.


   روکش گذاری به روش سرد

   تفاوت این روش روکش گذاری با روش روکش گرم در نحوه قرار دادن ترد روی تایر است در این روش نیز بعد از رفع معایب تایر کارکرده و زیر سازی آن ترد (آج تایر پیش پخت) دور تا دور تایر انداخته می شود و آماده عملیات وکیوم و پخت در اتوکلاو است.

   در حال حاضر فقط کارخانه کن تایر تبریز ترد پیش پخت روکش سرد را تولید می کند و بخشی از ترد مورد استفاده کارخانجات روکش سرد به صورت وارداتی از کشورهای ایتالیا، مالزی و ترکیه تامین می شود.

   با استفاده از تایرهای روکشی می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید. تایرهای با روکش مجدد با قیمت پایین تر و به اندازه تایرهای نو قابل اطیمنان هستند. محصولات تولیدی این واحد روکش تایر به مدت یک سال گارانتی دارند.

   یکی از مشکلات کارخانجات روکش کمبود تایرهای کارکرده و قابل روکش است که دلایلی دارد و دلیل نخست آن آن عدم فرهنگ سازی مناسب در استفاده از تایر و کارکرد حداکثر آن تا بروز عیب، که منجر به آسیب ساختار تایر می شود و قابلیت استفاده مجدد برای روکش گذاری را از بین می برد.

   از طرفی گران بودن قیمت تایرهای نو و قیمت بسیار پایین تایرهای کارکرده انگیزه رانندگان برای استفاده مجدد از تایر را از بین برده و تا بروز عیب مخرب، از تایر استفاده می کنند.

   استفاده از روش های انگیزشی برای تعویض تایر کارکرده و فرهنگ سازی و تبلیغات برای استفاده از تایرهای روکشی می تواند گام مهمی برای افزایش تولید این محصول استراتژیک و بهبود کیفیت تایرهای روکشی تولید شده باشد.

   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی: 2/5
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: