X
   
 
  • نادر رضایی مدیر مالی لاستیک سیرجان

   مدیریت صحیح، عامل ماندگاری نام بارز است

   بخش مالی مجموعه لاستیک سیرجان به عنوان قلب این مجموعه به واسطه حمایت های مدیریت ارشد مجموعه بارز و ارائه طرح های افزایش ظرفیت های تولیدی توانسته به سودآوری مناسبی در سال جاری برسد.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، بخش مالی مجموعه لاستیک سیرجان به عنوان قلب این مجموعه به واسطه حمایت های مدیریت ارشد مجموعه بارز و ارائه طرح های افزایش ظرفیت های تولیدی توانسته به سودآوری مناسبی در سال جاری برسد. در گفت وگویی که با نادر رضایی، مدیرمالی مجموعه انجام شد، کمبود نیرو مهمترین مشکل مجموعه، سودآوری سه و نیم برابری مهم ترین برنامه پیش رو و مدیریت مجموعه بارز اصلی ترین عامل ماندگاری نام بارز مطرح شد که به دنبال می آید:

   ابتدا خودتان را معرفی کنید و درباره سابقه فعالیت تان در بارز توضیح کوتاهی بفرمایید.

   نادر رضایی هستم متولد سال 1352 و سابقه فعالیتم در بارز به سال 79 باز می گردد. به این معنا که در اسفندماه سال 79 به عنوان سرپرست حسابدار مجموعه لاستیک سیرجان که زیر مجموعه گروه صنعتی بارز است، مشغول به کار شدم و 5 سال نیز در این سمت فعالیت کردم و از سال 84 تاکنون نیز به عنوان مدیر مالی و اداری مجموعه مشغول به کار هستم.

   بخش مالی چه فعالیت هایی و چه تعداد پرسنل و نیروی کار را شامل می شود؟

   ببینید؛ بخش مالی قلب هر شرکت است. واحد مالی ما هم به عنوان قلب شرکت لاستیک سیرجان از بزرگترین مشکلی که رنج می برد، کمبود نیرو است. ما در این واحد حدود 4 نفر از پرسنل را پذیرا هستیم که یک نفر به عنوان سرپرست حسابدار و دو نفر دیگر به عنوان نیروی حسابداری مشغول به کار هستند. همکاران در این بخش بحث های خزانه داری، حقوق، قیمت های صنعتی و تمام شده محصولات و مقوله حسابداری را اداره می کنند. همان گونه که گفتم واحد لاستیک سیرجان به دلیل آن که کمتر دیده شده است، از نیروی کار کم رنج می برد و همین باعث شده تا ما برخلاف دیگر واحدها برای هر قسمت و سیستم نیروی مجزا نداشته باشیم و هر کدام از پرسنل ما مسؤولیت دو یا چند سیستم را بر عهده بگیرند.

   آیا این کمبود نیرو در کیفیت کار تأثیر می گذارد؟

   این کمبود نیرو در ابتدای کار همراه با لطمه های کیفی به مجموعه بود، اما رفته رفته نیروهای ما تجربه های لازم برای اداره امور را کسب کردند و به همین دلیل امروز با این که هنوز کمبود نیرو احساس می شود، اما از نظر کیفی نقصی وجود ندارد و این به تجربه همکاران بازمی گردد. در ابتدا انتقال نیروها از بخش های مختلف مثل انبار و خزانه داری به واحد مالی موجب ایجاد تداخل در کارها می شد، اما امروز ما تلاش کردیم که در کنار تجربه پرسنل تغییرات زیادی را در جایگاه ها اعمال نکنیم، یعنی سعی کردیم بر روی یک نیروی خاص برای قسمتی خاص از ابتدا سرمایه گذاری کنیم تا مجبور به انتقال وی و مشکلات به دنبال آن نباشیم.

   برای سال جاری برنامه یا هدف خاصی را در نظر دارید؟

   ما در بخش مالی از سیستم همکاران برای اداره امور مالی بهره می بریم، اما این روزها درحال رایزنی با دوستان هستیم تا به جای سیستم همکاران که کمی هم قدیمی شده از سیستم راهکاران استفاده کنیم. سیستم نام برده را در یکی از شرکت های زیر مجموعه بارز ( بارز ترابر) به صورت آزمایشی به کار گرفتیم و توانمندی های آن را ارزیابی کردیم. بر اساس کارکردی که در شرایط فعلی به آن نیاز داریم، یکی از توانمندی های سیستم راهکاران، گزارش دهی است که در بخش های مالیاتی، ارزش افزوده، مالی و سیستمی کمک فراوانی را به ما می کند. سیستم همکاران بیشتر به شکل سنتی بود و خود اپراتور مربوطه باید اطلاعات را تجزیه، رصد، کنترل و در نهایت ثبت می کردند.اما در سیستم جدید خود نرم افزار براساس اطلاعاتی که به آن داده می شود، گزارش نهایی را آماده می کند. شایان ذکر است با توجه به کمبود نیرویی که در واحد ما وجود دارد سیستم راهکاران می تواند برای ما بسیار مؤثر باشد و به همین دلیل است که به دنبال تأیید آن برای سال جاری هستیم.

   پیگیری ها به جایی هم رسیده؟

   ما این سیستم را پیشنهاد داده و در بخش بارزترابر هم به صورت آزمایشی استفاده و کارایی مؤثر آن را لحاظ کرده ایم. انشالله پیشنهاد استفاده از آن در مجموعه لاستیک سیرجان در هیأت مدیره مطرح و در خصوص آن تصمیم گیری شود.

   در حال حاضر مانع یا مشکلی در بخش مالی ندارید؟

   در حال حاضر مشکل خاصی در واحد مالی نداریم، اما اگر بخش های مالی را بتوانیم در آینده تجزیه کنیم، شاهد عملکرد بهتری خواهیم بود. برای مثال ما از قبل به دنبال این بودیم که بخش های صنعتی را از مالی تجزیه کنیم و برای این منظور با سیستم همکاران هم مشورت کردیم یعنی در مجمع سال 91 این موضوع مطرح شد که سیستم قیمت تمام شده از بخش مالی جدا شود، اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت متأسفانه طرح مذکور اجرایی نشد. واحد قیمت تمام شده بخشی جدا از سایر بخش های مالی است و باید برای اداره بهتر آن به دنبال سیستمی باشیم که ریزه کاری های قیمت تمام شده در آن دیده شود. سیستم های همکاران و راهکاران قول ها و پیشنهادهایی را در این زمینه ارائه دادند که انشالله مثمرثمر باشد.

   در خصوص بحث راه اندازی اتوماسیون اداری توضیحی بفرمایید.

   همکاران به دنبال این هستند تا نوعی سیستم اتوماسیون اداری را در لاستیک سیرجان راه اندازی کنند که در پی آن اداره کارها از حالت دستی خارج شود و به صورت سیستمی اعمال شود. به این معنا که ارتباط سایر بخش ها با یکدیگر و با مدیریت به صورت سیستمی برقرار شود. برای مثال واحد تعمیرات اگر درخواستی دارد، این موضوع از طریق سیستم به واحد مالی و بعد هم مدیریت اعلام شود تا درنهایت نوعی رفت و برگشت سرعتی و خارج از حالت دستی میان سایر واحدها و مدیریت وجود داشته باشد. پیشنهاد این سیستم در سال های گذشته هم مطرح شد، اما متأسفانه به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم آن را اجرا کنیم اما امیدواریم در آینده نزدیک به این مهم دست یابیم.

   پیشنهاد و یا راهکار شما برای بهبود وضعیت بخش مالی چیست؟

   بخش درآمدی شرکت و کاهش قیمت تمام شده راهکار پیشنهادی ماست که براساس آن باید حداکثر ظرفیت تولید را از امکانات و دستگاه ها بگیریم. شرکت دارای هزینه های ثابتی مثل بحث حقوق و دستمزد کارکنان است که چه تولید داشته باشد و چه نداشته باشد موظف به پرداخت آنهاست. از طرفی به دلیل وجود مشکلات متعددی نظیر تحریم ها ممکن است سودآوری شرکت در بخش های مختلف نوسانات زیادی داشته باشد، که انصافا خیلی از این مشکلات با حمایت هایی که از سوی مدیریت ارشد جناب مرشدی و وثوق به عمل می آید، حل شده و خواهد شد؛ اما بحث راهکار ارائه شده ما به صورت کلی این است که ما باید از تمام ظرفیت تولید دستگاه ها بهره ببریم و از این طریق سودآوری را افزایش دهیم که این کار هم انجام شده و امسال به افزایش سه برابری سودها رسیدیم.

   میزان سودآوری مجموعه در مقایسه با سال قبل چقدر بوده است؟

   سود شش ماهه مجموعه لاستیک سیرجان در سال جاری حدود 4 و نیم میلیارد است که نسبت به سال گذشته افزایش سه برابری داشته است. این روند روبه رشدی است که ادامه دارد و دلیل آن هم افزایش میزان تولید و اضافه شدن دستگاه در قسمت های بیدبایر و روکش لاستیک است. برای مثال در بخش تولید طوقه دستگاهی اضافه شد که ظرفیت تولید را تا 30 درصد افزایش داد و در بخش تولید روکش لاستیک هم توانستیم حداکثر استفاده از پرس های تولیدی را به عمل بیاوریم. همچنین از طریق به روزرسانی پرس های قدیمی و بازگرداندن آن ها به مدار تولید شاهد افزایش سود و در نهایت به دلیل افزایش قیمت فروش محصولات به سود بیشتری رسیدیم. ارزیابی ما این است که انشالله تا پایان سال به سود دو برابری برسیم و به مبلغی حدود 8 میلیارد دست پیدا کنیم.

   اولویت اول و یا دغدغه این روزهای واحد مالی لاستیک سیرجان از نظر شما چیست؟

   دریافت سند تک برگ کارخانه مهم ترین برنامه ای است که باید پیگیری شود. در گذشته مشکلاتی از نظر زیست محیطی وجود داشت که بحث انتقال مالکیت کارخانه را با مشکل مواجه کرده بود، اما خوشبختانه امروز با پیگیری هایی که انجام شد آن مسائل حل شدند و می تواند سند تک برگ را دریافت کرد.

   چه مشکلاتی وجود داشت؟

   ما در گذشته هم سند شهرک صنعتی و هم سند جهاد کشاورزی را را دارا بودیم، اما بخش تولید طوقه به عنوان واحد آلاینده از سوی اداره محیط زیست اعلام شد که برای دریافت سند تک برگ باید اول این موضوع را حل می کردیم که اکنون دو سال است این مشکل با پیگیری های مدیریت رفع شده است.

   پس از حل این مشکل اجرای طرح های توسعه ای که پیشنهاد شده می تواند در اولویت قرار بگیرد. هرچند با توجه به شرایط تحریمی و مشکلات مالی می دانیم رسیدگی به آن ها بسیار سخت است، اما به واسطه حمایت های بی دریغ مدیریت این امید وجود دارد که طرح های توسعه برای مجموعه لاستیک سیرجان اجرا و عملیاتی شوند.

   چه آینده ای را برای بارز سیرجان متصور هستید؟

   آینده ای بسیار روشن به مدد حمایت های مدیریت و برنامه ها و طرح های توسعه ای که پیشنهاد می شود. لاستیک سیرجان پتانسیل بالایی برای پیشرفت دارد. برای مثال زمین ان چیزی حدود 42 هزار هکتار است که به واسطه شرایط خوبی مثل نزدیک بودن به شهر و ارزش اسمی آن می تواند آینده خوبی را رقم بزند.

   راز ماندگاری بارز در این سال ها از دیدگاه شما چیست؟

   در یک کلمه مدیریت خوب مجموعه

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: