X
   
 
  • مدیر ارشد مالی و فاوای مجتمع بارز کرمان خبر داد

   استقرار سیستم SAP و اجرای پروژه بارکد در سال جاری

   اداره فاوا مالی یکی از ادارات زیر مجموعه معاونت اجرایی است و در مجموعه واحد های پشتیبانی تولید در دو حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و حوزه مالی فعالیت می‌کند

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، ماهنامه داخلی بارز: 22 سال سابقه کار در گروه صنعتی بارز را دارد مدیر برنامه‌ریزی تولید، مدیر فاوا، مدیر مالی عناوین مدیریتی است که در کارنامه کاری خود دارد. در حال حاضر علاوه بر مدیر ارشد مالی و فاوای مجتمع بارز کرمان، وظیفه امور حراست در کارخانه بارز کرمان را نیز پیگیری می‌کند بخشی حساس که وظیفه اصلی حفاظت و امنیت دارایی ها و سرمایه های سازمان را بر عهده دارد و شامل سه حوزه حفاظتی پرسنلی، حفاظت سیستم‌ها و حفاظت فیزیکی می‌شود. گفت‌وگوی ماهنامه را با مسعود کرمی، بخوانید:


   ماموریت اداره فن آوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) چیست؟
   مأموریت اصلی این حوزه ایجاد، نگهداری و پشتیبانی از سیستم های یکپارچه اطلاعات مدیریت(MIS) است به گونه‌ای که از فرآیندهای سیستم پشتیبانی کند .به همین منظور در کارخانه از یک سیستم با بانک اطلاعاتی اوراکل نسخهg11 استفاده می‌شود. این سیستم از سال1377 مورد استفاده قرار گرفته و طی 21 سال گذشته بطور مستمر در حال بهبود و توسعه است و در چند مورد مهندسی مجدد قرار گرفته است. آخرین نسخه این سیستم تحت نام «سیستم اطلاعات مدیریت» در حال کار است. با توجه به اینکه بیشتر فعالیت‌ها و فرآیندهای کاری پرسنل توسط سیستم انجام می‌شود. این سیستم حدود یک هزار و 500 نفر کاربر فعال دارد که با مراجعه به آن کلیه امور خود را پیگیری می‌کند.
   هم‌اکنون با توجه به سیاست شرکت در خصوص جایگزین نمودن سیستم اوراکل با سیستم جدیدERP-SAP اداره فاوا کرمان به همراه فاوای تهران و مشاور و پیمانکار در حال استقرار سیستم جدید هستندکه هدف آن یکپارچه‌سازی کل فرآیندهای سازمان است.


   با توجه به توضیحاتی که ارائه دادید، اداره فاوا در مجموع دارای چند حوزه اصلی است؟
   اداره فاوا دارای سه حوزه اصلی است که حوزه نرم افزار و پشتیبانی سیستم‌ها وظیفه اصلی نگهداری و پشتیبانی سیستم‌های اوراکل و خدمات نرم‌افزار به کاربران و همچنین همکاری در استقرار و سیستمERP به عنوان کاربر اصلی سیستم را بر عهده دارد. حوزه سخت افزار و شبکه که وظیفه اصلی این حوزه ایجاد و نگهداری زیرساخت لازم برای کاربران به منظور استفاده از سیستم‌های نرم‌افزار را بر عهده دارد و تعداد یک هزار و 500 کاربر سیستم‌هایی که از طریق 500 دستگاه کامپیوتر موجود در پراکندگی مساحت 100هکتار کارخانه وجود دارد را پشتیبانی می‌کند. با توجه به اینکه کارخانه سه شیفت(24ساعت) در حال کار است سرپا نگه داشتن شبکه و جلوگیری از قطعی و اختلال در شبکه از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین تضمین امنیت، وجود سیستم های پشتیبان و ارتباطات بین دفتر مرکزی و کارخانه از وظایف این حوزه به شمار می‌آید. از طرفی حوزه دوربین‌های مداربسته را داریم که به منظور ارتقاء سطح امنیت فیزیکی کارخانه و کنترل‌های بیشتر تعداد 300 دستگاه دوربین (شبکه مستقل،سرورها،ذخیره سازها و.......) در کارخانه وجود دارد که در این حوزه کاری نگهداری و توسعه می یابند.


   فعالیت‌های حوزه مالی به چه صورتی است؟
   فعالیت‌ های حوزه مالی شامل حوزه‌های حسابداری حقوق و دستمزد، حوزه حسابداری مالی، حوزه امور قراردادها و حوزه حسابداری صنعتی است که وظیفه اصلی حوزه حسابداری حقوق و دستمزد دریافت اطلاعات مربوط به احکام،کارکرد و سایر اطلاعات، محاسبه ماهانه و دستمزد، پاداش و سایر پرداخت های یک هزار و 200 نفر از پرسنل مجتمع، ثبت سند حقوق و تهیه و ارائه گزارشات حقوق و دستمزد محاسبه و پرداخت آن است. از طرفی حوزه حسابداری مالی متشکل از سه قسمت دفترداری، خزانه و صندوق است
   که در قسمت صندوق تمامی پرداخت‌های فوری و تأیید شده مانند هزینه حمل مواد به داخل کارخانه انجام می‌شود.قسمت دفترداری شناسایی و ثبت هزینه‌ها،اسناد و مدارک به همراه مجوزهای مربوطه را انجام می‌دهد و در قسمت خزانه بعد از تأییدات دفتر داری امور مربوط به پرداخت ها انجام می-شود.همچنین در حوزه امور قراردادها طبق آیین‌نامه‌های کمیته معاملات وظیفه تنظیم قراردادهای مجتمع که شامل مینی‌بوس‌های استیجاری،شرکت های تأمین نیرو، شرکت‌های برون سپاری و.....به همراه فروش ضایعات تولیدی و غیر تولیدی است.از دیگرسو حوزه حسابداری صنعتی را داریم که این حوزه با دریافت اطلاعات مربوط به هزینه های ثبت شده از حوزه های حسابداری مالی امور قراردادها و حقوق و دستمزد، اطلاعات مربوط به تولید و انبارشی مواد و محصولات از حوزه‌های انبار و تولید، اطلاعات مربوط به ساختار محصول، زمان تولید و برنامه تولید از واحدهای برنامه‌ریزی و طراحی محصول و دریافت اطلاعات از واحد تعمیرات مرکزی و کنترل اطلاعات دریافت به محاسبه بهای تمام شده محصولات می پردازد و گزارشات مدیریتی را ارائه می‌دهد.


   وظیفه حوزه حراست و انتظامات چیست؟
   در حال حاضر وظایف امور حراست در کارخانه توسط بنده پیگیری می‌شودکه وظیفه اصلی این حوزه حفاظت و امنیت دارایی ها و سرمایه های سازمان است که به سه حوزه حفاظت پرسنلی، حفاظت سیستم ها و حفاظت فیزیکی تقسیم می‌شود.


   در حال حاضر چند نفر نیرو در این واحد به کار مشغول هستند؟
   در اداره فاوا 8نفر، امور مالی 13نفر و نیز در بخش حراست و انتظامات 31 نفر مشغول به کار هستند.


   فعالیت ها و برنامه‌های در دست اجرا را در واحد خود توضیح دهید؟
   با توجه به مطالب فوق درخصوص فعالیت های حوزه مالی و فاوا ضمن پیگیری امور جاری با عنایت به شروع مرحله استقرار پروژهERP تمامی برنامه و پروژه‌های امسال این حوزه تحت تأثیر این پروژه بوده و استقرار سیستم SAP و اجرای پروژه بارکد در خط تولید از اهم برنامه‌های سال جاری این حوزه است.   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: