X
   
 
  • مدیر ارشد منابع انسانی بارز کرمان

   اعتماد کارکنان به یکدیگر از رموز موفقیت بارز است

   مدیران ارشد سازمان توجه ویژه‌ای به انگیزه‌مندی کارکنان دارند، روش‌های متنوعی برای این کار در نظر گرفته شده است. یکی از مهم‌ترین آنها، سیستم پاداش بهره‌وری یا کارانه فرایندی است که حدود 20 سال است که در بارز پایه‌گذاری شده و متناسب با اهداف سازمان و شرایط بروز آوری شده است.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، 16 سال سابقه کار در گروه صنعتی بارز را دارد. از سال 82 در واحد برنامه‌ریزی تولیدبه عنوان کارشناس شروع به کار کرد. 85 تا 89 مدیر برنامه‌ریزی و کنترل تولید بوده است. دو سال معاون مدیریت تولید رادیال سواری و یک سال مدیریت مهندسی صنایع را در کارنامه کاری خود دارد و از سال 92 مدیر اداره انبارها شده است و از 96 به بعد به عنوان مدیر ارشد منابع انسانی مجتمع بارز کرمان مشغول به کار است.
   محمد ضیایی متولد سال 1359 در بندر انزلی است که دارای لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی اصفهان، فوق لیسانس مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران و نیز فوق لیسانس مدیریت اجرایی از سازمان مدیریت صنعتی است. با او درباره فرایند توسعه و مدیریت سرمایه‌های انسانی به گفت‌وگو نشستیم:

   به عنوان نخستین سوال تعریفی از حوزه مدیریتی و فعالیت های واحد اداری خود ارائه فرمایید؟
   فرایند توسعه و مدیریت سرمایه‌های انسانی در گروه صنعتی بارز ، یکی از فرایندهای اصلی تعریف شده است که این فرایند اصلی خود از 9 زیرفرایند تشکیل شده که هرکدام وظایف و فعالیت‌های مختلفی را در حوزه کارکنان پوشش می‌دهند.
   فرایند مدیر سایر برنامه‌ها و راهبردهای منابع انسانی، فرایند جذب و استخدام کـارکنان، فرایندآمــوزش و تــوسعه کــارکنان، فـرایند جبـران خدمت و پــاداش کارکنان، مدیریت ارتباطات کارکنان، مدیریت روابط با کارکنان، مدیریت تجزیه و تحلیل اطلاعات کارکنان، فرایند انتقال و بازنشستگی کارکنان، فرایند خدمات اداری و رفاهی از زیرفرآیندهای فرآیند توسعه و مدیریت سرمایه‌های انسانی در گروه صنعتی بارز است.
   در اداره منابع انسانی کارخانه کرمان تعداد 108 نفر مشغول به فعالیت هستند که 10 نفر در اداره امور کارکنان و کارگزینی ، 6 نفر در اداره امور آموزش و توسعه و 92 نفر در خدمات اداری و رفاهی که شامل بخش‌های خدمات اداری، نقلیه، امور رفاهی و فرهنگی، مخابرات، امور فضای سبز و محیط زیست کارخانه، رستوران و مهمانسراها است.


   نحوه مصاحبه و استخدام، مدیریت پرسنل، موارد انگیزشی یا تنبیهی در مجموعه بارز کرمان را توضیح دهید؟
   در بارز از سالیان قدیم فرایند جذب و استخدام کارکنان به صورت سیستماتیک طرح‌ریزی و اجراء شده است و در حال حاضر نیز بر اساس بودجه مصوب سالیانه تعداد نیروی انسانی مورد نیاز هــر قسمت مشخص می‌شود. از طریق درج آگهی و اعلام عمومی ثبت‌نام در وبسایت انجام شده و بــــرای گروه‌هــای غیرکارشناسی آزمون عمومی برگزار می‌شود و سپس مصاحبه با قبول‌شدگان آزمون صورت می‌گیرد و در نهایت بعد از انجام آزمایش‌های بـــدو استخدام افراد جذب شده برنامـــه‌هــای آمــوزشی تعریف شده را می‌گذرانند و سپس به قسمت های کاری معرفی می‌شوند.
   همچنین بعد از یک دوره سه ماه و شش ماهه آنها ارزیابی شده و در صورت رضایت از عملکرد ایشان همکاری ادامه می‌یابد.
   در خصوص گروه کارشناسی به بالا نیز ثبت نام از طریق وبسایت شرکت انجام شده، و سپس آزمون‌های زبان انگلیسی و نرم افزارهای کامپیوتری مورد نیاز برگزار می‌شود، نفرات قبول شده برای مصاحبه تخصصی معرفی می‌شوند و سپس به کانون ارزیابی که متشکل از مدیران ارشد کارخانه است، می روند و پس از کسب نمره قبولی در کانون، فرایند بـــدو استخدام و آمــوزش‌های مربوطه را طـــی می‌‌کنند و جذب می‌شوند.
   لازم است بدانیم که آیین‌نامه انضباط کار از سال 1390 در گروه صنعتی بارز اجرایی شده است و کلیه موارد انضباطی و تخلفات کاری و پرسنلی در کمیته انضباط کار که متشکل از دو نفر نماینده کارگران، یک نفر نماینده سرپرستان و دو نفر نماینده مدیریت است، بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود.   منابع انسانی از مهم‌ترین پایه‌های موفقیت یک سازمان محسوب می‌شود شما در مجموعه بارز چه تمهیداتی برای افزایش انگیزه کارکنان اندیشیده‌اید؟

   از طرفی به همه پرسنل در سال معادل 4 ماه حقوق (هر دو ماه بیست روز ) در صورت تحقق اهداف‌سنجی‌های عملکردی تعریف شده برای آن واحد پاداش تعلق می‌گیرد، هر فرد یک امتیاز عملکرد فردی دارد که توسط مافوق به او داده می‌شود که در صورت رعایت قوانین و دستورالعمل‌ها، نظم و انضباط در کار، رفتار شایسته وکردار درست، مشارکت در بهبود نظام پیشنهادات و .... امتیاز فردی کامل را می‌گیرد.
   علاوه بر پاداش بهره وری که به صورت ثابت هر دو ماه محاسبه و پرداخت می‌شود، در صورت کسب افتخارات جدید، ثبت رکوردهای جدید در شاخص‌های تولید و ضایعات و اخذ جوایز ملی و بین‌المللی همواره مدیریت شرکت پاداش هایی را به نام پاداش مضاعف به پرسنل تخصیص داده است. کارکنان بارز در ابتدای ورود به کارخانه تحت قرارداد با شرکت‌های تأمین نیرو است. بعد از 5 سال افرادی که طبق آیین‌نامه مصوبه استخدام امتیاز کافی برای جذب مستقیم توسط بارز را داشته باشند، به استخدام گروه صنعتی بارز در می‌آیند. از طرفی آیین‌نامه‌های متعدد انگیزشی وجود دارد و اجراء می‌شود تا همواره همکاران ما بتوانند با انگیزه کافی و مناسب در محل کارخانه و در جمع خانواده خود شاد و باآرامش زندگی کنند. چند نمونه از این آیین‌نامه‌های انگیزشی به این شرح است.
   آیین‌نامه وام ضروری، آیین نامه وام مسکن، آیین‌نامه تشویق فرزندان ممتاز، آیین نامه تشویق فعالیت‌های نوآورانه کارکنان، آیین حضور در تعاملات اجتماعی داخل سازمان، آیین‌نامه انتخاب کارکنان نمونه سال، آیین‌نامه نظام پیشنهادات و آیین‌نامه نظام آراستگی وجود دارد و از دیگر سو برنامه‌های رفاهی و فرهنگی زیادی تعریف و اجراء می‌شود مانند همایش سالیانه نظام پیشنهادات، سفرهای زیارتی مشهد مقدس برای خانواده‌های همکاران، برنامه ضیافت افطاری همکاران و خانواده آنها، جشن‌هایی به مناسبت‌های ملی و مذهبی، جشن تکلیف فرزندان همکاران و مراسم کوه پیمایی ماهیانه نمونه‌هایی از این برنامه‌ها است.

   مدیریت موثر و مبتنی بر افراد یکی از فعالیت های کلیدی است که مدیریت منابع انسانی باید به طور موثر برای افزایش ارزش افزوده یک شرکت یا سازمان به آن توجه کند، دیدگاه شما در این مورد چیست؟
   در یک شرکت همه مدیران و افراد مافوق به نوعی مسئولیت مدیریت منابع انسانی و مدیریت موثر بر افراد را به عهده دارند و این وظیفه فقط مختص حوزه منابع انسانی شرکت نیست. در این فرایند، به اعتقاد بنده، مدیریت ارتباطات صحیح باید مد نظر قرار گیرد، آنچه مهم است کارکنان به همدیگر و به مافوق باید اعتماد داشته و جو حاکم در محیط کار را جو سالم و پویا بسازند.


   چه برنامه های آموزشی در گروه برای ارتقاء سطح دانش کارکنان دارید؟
   اداره آموزش و توسعه کارکنان در بارز متولی طرح‌ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی مورد نیاز پرسنل است، برای شناسایی نیازهای آموزشی کارکنان، شرح وظایف و مشاغل هرکدام باید تهیه شود و مهارت‌های مورد نیاز آن شغل تعریف شود و براساس آن مهارت‌ها، نیازهای آموزشی تعریف و برای برطرف نمودن آنها برنامه‌ریزی لازم صورت می‌گیرد، در کارخانه با استناد، از الگوی شرکت رنو فرایند آموزش مهندسی مجدد شده و برای کلیه پرسنل در این فرایند شناسنامه آموزشی تهیه شده است و برنامه‌هایی کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند مدت آموزشی تهیه و در حال اجرا است، هــدف از آموزش کارکنان، ارتقاء توانمندی‌ها و مهارت‌های آنها است که استفاده از روش‌های نوین آموزشی مانند آموزش‌های آنلاین نیز در دستور کار قرارگرفته است از طرفی استفاده از مدرسین داخلی و ایجاد باشگاه مدرسین داخلی بارز یکی از روش‌های مورد استفاده، برای انگیزه‌مندی کارکنان و ارتـقاء توانمندی‌های ایشان است، سرانـــه آموزش حدود 60 ساعت برای هر نفر در سال نشان‌دهنده برنامه‌های متنوع اداره آموزش است.


   چه راهکاری برای افزایش کارایی کارکنان و ارتقاء کیفیت کار دارید؟
   مولفه‌های کارایی و اثر بخشی کارکنان، شامل دو مولفه تعلق سازمانی و توانمندی است. به این معنی که افراد برای اتمام یک فعالیت هم باید بخواهند که آن کار انجام را دهند ( تعلق ) و هم باید بتوانند (توانمندی ).
   اگر فردی بخواهد کار درست را انجام دهد ولی نتواند، کاری انجام نخواهد شد و حتی خرابکاری اتفاق می‌افتد، از طرفی اگر فردی توانایی انجام کاری را داشته باشد ولی نخواهد انجام دهد نیز، کاری انجام نمی‌شود. نخواستن و نتوانستن هم که فاجعه به بار می‌آورد و فقط در صورتی که هم خواستن و هم توانستن در کنار هم قرار بگیرند می‌توانیم انتظار کارایی و اثربخشی بالا در کارکنان را داشته باشیم.
   پس هنر مدیران سازمان داشتن کارکنان با تعلق و توانمندی بالا است که موجب ارتقاکیفیت و تحقق اهداف کلان سازمان و در نهایت چشم‌انداز شرکت خواهد شد.
   برای افزایش تعلق کارکنان، تعریف دقیق برنامه‌ها و اهداف و استراتژی‌ها ، ایجاد حسن اعتماد به رهبران، کیفیت و تمرکز برتری، طرز احترام و قدردانــی، فرصت‌های توسعه و ارتقاء عادلانه و پاداش دهی و جبران خدمات مناسب باید مد نظر قرار گیرد و برای افزایش توانمندی کارکنان ، ایجاد سیستم مدیریت عملکرد ، تعریف اختیارات و مسئولیت‌ها، در اختیار قرار دادن امکانات و منابع اطلاعات لازم برای کار، آموزش توسعه و ارتقاء مهارت‌ها، توسعه کار قیمتی باید در دستور کار قرار گیرد.


   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: