X
   
 
  • جانشین مدیر عامل و عضو هیئت مدیره گروه صنعتی بارز :

   صداقت رمز ماندگاری بارز است

   استاندارد آموزش کارخانه بارز در میانه استانداردهای جهانی قرار دارد. ما یک مدرسه مهارت را در کارخانه راه اندازی کرده‌ایم و تنها کارخانه دارنده مدرسه مهارت در سطح کشور هستیم.

   به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی بارز، از ابتدای شکل گیری کارخانه در بارز بوده است و مجموعه بارز را مثل فرزند خود می‌داند. به آموزش پرسنل اهمیت می دهد و تلاش زیادی برای این کار انجام داده است. مهندس علی‌اکبر مشرفی، جانشین مدیر عامل و عضو هیئت مدیره بارز کرمان تنها فکری که دارد پیشرفت بارز است. مشرفی روی صداقت خیلی تاکید دارد و صادقانه سوال‌هایمان را پاسخ می دهد:


   جناب مهندس بفرمایید که تحصیلات شما در چه زمینه‌ای است و از چه زمانی همکاری با بارز را آغاز کردید؟
   من دو فوق لیسانس دارم. فوق لیسانس شیمی و فوق لیسانس پلیمر و از سال ۱۳۶۶ وارد کارخانه لاستیک کرمان شدم، با شروع کار کارخانه در کرمان من مشغول به کار شدم. در جریان تمام مراحلی شکل گیری کارخانه بودم تا امروز تقریبا همیشه جانشین مدیر عامل و تقریبا همیشه عضو هیئت مدیره بودم.


   مجموعه بارز کرمان چه سالی احداث شد و شروع به فعالیت کرد؟
   مجموعه بارز کرمان از سال ۱۳۷۲ راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۷۳ تولید انبوه تجاری داشته است، کارخانه از همان سال تا کنون سودآور بوده و با رشد خوبی همراه بوده است. با ظرفیت تولید ۲۵ هزار تن شروع کردیم و هم‌اکنون تقریبا به ظرفیت ۹۰ هزار تن رسیده‌ایم. با طرح توسعه‌ای که در سال‌های آینده راه‌اندازی خواهد شد ظرفیت تولید کارخانه به ۱۴۰ هزار تن خواهد رسید. که به این ترتیب یکی از بزرگترین تولیدکنندگان در منطقه خواهد بود. در حال حاضر بارز کرمان بزرگترین کارخانه تولید لاستیک در ایران است. انواع تایرهای اتومبیل‌های قدیمی، تایرهای رادیال جدید، TBR و لاستیک‌های کامیونی و اتوبوسی تمام سیمی و لاستیک‌های راه‌سازی و تیوپ و نوار تولید می‌کنیم و در مجموع توان تولید ۱۵۶ سایز و گل مختلف لاستیک را داریم. که بهترین توان تولید لاستیک در ایران محسوب می‌شود و در توان هیچ کارخانه‌ای نیست که این تعداد سایز و گل را تولید کند.


   چه برنامه هایی در حال حاضر در دست اجرا دارید؟
   در حال حاضر ۷ سایز تایرهای بزرگ سواری در دست طراحی و تولید آزمایشی داریم که از این هفت مورد، چهار مورد از آنها تولید آزمایشی هم داشته است. به این ترتیب در زمینه ماشین‌های بزرگ SUV هم وارد بازار می‌شویم. با توجه به مشکل شدن واردات بلادر در حال توسعه تولید بلادر هستیم. در سال جاری با ماشین‌هایی که در گلوگاه‌های خودمان تولید می‌کنیم حدود ۱۰ هزار تن ظرفیت تولید را افزایش خواهیم داد. تا پایان سال این ماشین‌ها وارد خط تولید خواهند شد.


   اگر این اتفاق پیش بیاید چه میزان اشتغال‌زایی خواهید داشت؟
   در عمل ما حدود ۳ تا ۴ درصد افزایش نیرو خواهیم داشت. یعنی حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر مشغول به کار خواهند شد. اما بهره وری را ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش خواهیم داد که اگر این کار انجام شود در نوع خود بی‌نظیر خواهد بود.


   وضعیت تولید در سال گذشته چگونه بود؟
   سال ۹۷مشکلات بسیاری برای تامین مواد اولیه در تمام کارخانه‌های لاستیک‌سازی پیش آمد. خیلی از کارخانه‌ها به شدت آسیب دیدند و تولیدشان پایین آمد. ولی ما در سال گذشته حدود ۷۸ هزار تن تولید داشتیم. بودجه ما ۸۰ هزار تن بود. یعنی چیزی حدود ۲ هزار تن از بودجه عقب بودیم که نسبت به سالی که کارخانه‌های دیگر داشتند سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشتیم. معمولا دسترسی به ۱۰۰ درصد بودجه اتفاق نمی‌افتد. سال گذشته تولید خوبی داشتیم. اما امسال برای جبران مواقعی که ممکن است تولید ما کم شود از ۲ فروردین تولید خود را شروع کردیم. در فروردین ماه تولیدمان از بودجه و فروردین گذشته بیشتر بود. در اردیبهشت هم تا اینجای کار مشکل خیلی جدی نداریم. با وجود کمبود بسیار شدید مواد اولیه ۱۰ درصد نسبت به اردیبهشت سال گذشته عقب هستیم. خوشبختانه با تلاش مدیریت و پیگیری همکاران اردیبهشت را با وضعیت خوبی به پایان می رسانیم. امیدوارم که خرداد را هم که یک ماه بحرانی است با همکاری همه عوامل به خوبی به پایان برسانیم.


   آیا برای سال ۹۸ نسبت به افزایش تولید خوشبین هستید؟
   تاکنون با رایزنی‌هایی که به عوامل خط تولید و تهران داشتیم نسبت به این مسئله چندان خوشبین نیستم. اگر نتوانیم در تیرماه گشایش اعتبار خوبی برای تامین مواد اولیه داشته باشیم، تصور من این است که در تیرماه با مشکل مواجه می شویم. مشکل که ما امروز با آن مواجه هستیم قیمت گذاری بسیار ارزانی است که روی لاستیک انجام شده است. چون ارز ۴۲۰۰ تومانی که کلا برداشته شده است. با ارز نیمایی هم نمی توانیم ۱۰۰ درصد احتیاج کارخانه را وارد کنیم. اگر بخواهیم به ارز آزاد مراجعه کنیم قیمت تمام شده خیلی بالا می رود و چون نمی توانیم قیمت را در بازار بالا ببریم دچار ضرر می شویم. مشکل ما در این زمینه از تمام کارخانه های لاستیک سازی بیشتر است. چون آنها لاستیک رادیال سواری تولید می کنند و ما لاستیک های تمام سیمی ماشین های سنگین را هم تولید می کنیم به همین دلیل تنوع مواد اولیه خیلی بیشتری داریم. در بسیاری از موارد مواد اولیه ای را که مصرف می کنیم تنها مصرف‌کننده آن در داخل کشور فقط خود ما هستیم. اگر کم بیاوریم نمی توانیم از کارخانه دیگری به صورت امانی قرض بگیریم. این معضلی است که کارخانه ما با آن مواجه است.
   تعمیرات ما در مرداد ماه است و می‌خواهیم ببینیم که چه تغییراتی را در زمان تعمیرات می‌توانیم بوجود بیاوریم که تولید بیشتری داشته باشیم و بتوانیم جبران مافات هم بکنیم. اما پیش‌بینی من این است که در اواخر خرداد و اوایل تیرماه با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه خواهیم شد.


   راهکار پیشنهادی شما برای مقابله با این مشکل چیست؟
   پیشنهاد من این است که مجوز صادرات بگیریم تا بتوانیم مقداری از محصولات را صادر کنیم که مقداری ارز خارج از کشور داشته باشیم تا بتوانیم پول مواد اولیه را راحت‌تر پرداخت کنیم. امیدوارم بتوانیم در خردادماه در ستاد تنظیم بازار پیگیری کنیم و کمی قیمت‌ها را بالا ببریم و قیمت‌ها را به واقعیت نزدیک کنیم. چون امروز قیمت لاستیک‌هایی که به بازار عرضه می‌شود با واقعیت منطیق نیست. مصرف‌کننده هم با قیمت بسیار بالاتری لاستیک را خریداری می‌کند که این سود بسیار زیاد به توزیع‌کننده‌ها می‌رسد که ما باید بتوانیم مقداری از این سود را به کارخانه برسانیم تا به تولید رونق بیشتری بدهیم. امسال توسط مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده است. ما هم وظیفه داریم در این سال حداکثر تلاش خودمان را در زمینه رونق تولید انجام بدهیم. ما و همکاران بیشتر توان خود را برای افزایش تولید و کاهش ضایعات و کاهش قیمت تمام شده و افزایش استفاده از ماشین آلات و تعمیر قطعات صرف می‌کنیم. در شش ماهه دوم سال گذشته جایگزینی‌ای بسیار خوبی را در مواد اولیه توسط همکاران داشتیم که ضمن اینکه کیفیت کار را چندان تغییر نداده است به ما کمک کرده است تا بتوانیم تولید را ادامه دهیم. امیدوارم بتونیم با کمک همکاران امسال هم تولید را رونق بدهیم.


   چشم انداز بارز کرمان را چطور می بینید؟
   ما در طول ۳۰ سال گذشته با مشکلات بسیاری روبرو بودیم. با تحریم روبرو بوده‌ایم ولی همیشه مورد عنایت خداوند قرار گرفته‌ایم. امیدوار هستیم که رشد و سودآوری ما تداوم پیدا کند. با توجه به اینکه ما همکاران بسیار خوبی هم در کردستان و هم در سیرجان و هم در دفتر تهران داریم، انشالله امیدوار هستیم که با همکاری عزیزان و بزرگواران در بخش‌های مختلف هر روز شاهد پیشرفت هر چه بیشتر شرکت باشیم. با وجود همه مشکلاتی که داریم و صنایع دیگر هم دارند اما توسعه بارز کرمان در مراحل پایانی بررسی توسعه است. امیدوارم به زودی کلنگ توسعه زده شود. بارز کردستان هم در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و امیدوارم بارز کردستان هم به زودی ظرفیت ۱۵ هزار تن را رد کند. امیدوارم در سال ۱۴۰۴ ما به ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در گروه صنعتی بارز برسیم. این اصلا اتفاق غیر محتملی نیست.


   رمز ماندگاری بارز را در چه می‌بینید؟
   رمز موفقیت بارز صداقت است. همکاران ما در تمام سطوح صادقانه مشغول کار هستند. ما همکاران بسیار خوبی در طول سالیان در رده‌های مختلف توانستیم جذب کنیم. همکاران ما در کشور بی‌نظیر هستند. زحمت بسیار زیادی می‌کشند و صداقت بسیار زیادی دارند. کارشناسان ما در سطح منطقه‌ای و جهانی مطرح هستند. این یکی از دلایل رشد و ماندگاری ما بوده است. دلیل دیگر ثبات مدیریت بوده است که امیدوارم این ثبات مدیریت و ضامن رشد در آینده هم تداوم داشته باشد.


   آموزش کارکنان را چقدر در افزایش بهره وری پرسنل موثر می دانید؟
   یک واحد بسیار خوب آموزش در کارخانه داریم. چند ماه پیش توسط رنو فرانسه مورد ارزیابی قرار گرفتیم. یکی از واحدهایی که نمره ۱۰۰ در ارزیابی گرفت واحد آموزش بود که قرار شد به عنوان یک واحد مرجع برای سایر کارخانه‌ها توسط رنو معرفی شود.
   هر سال برنامه آموزشی خود را در دی‌ماه تنظیم می‌کنند. این برنامه‌های آموزشی مورد حمایت مدیریت است و بدون برنامه‌های آموزش نمی‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم. هم باید آموزش حین کار را برای بچه‌هایی که مشغول کار هستند داشته باشیم و هم آموزش بعد از استخدام را برای پرسنل جدید باید داشته باشیم. ما از این لحاظ کیفیت و کمیت خوبی داریم. استاندارد آموزش کارخانه بارز در میانه استانداردهای جهانی قرار دارد. ما یک مدرسه مهارت را در کارخانه راه اندازی کرده‌ایم که تنها مدرسه مهارت در سطح کشور هستیم. که در هیچ کارخانه‌ای نیست. این کار از چند سال پیش شروع شده و حالا به نتیجه رسیده است.

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: