X
   
 
  • سرمایه بارز، جوانان و نخبگان کشورند

   بارز نامی آشنا در صنعت تایر و لاستیک ایران است که در طول فعالیت 32 ‌ساله‌‌اش همچنان نام آن در صنعت لاستیک‌سازی کشور مطرح است و هم‌اکنون نیز 50 درصد از ظرفیت تولید تایرو لاستیک کشور را در شرایط بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها در اختیار دارد.

   گفتگوی ماهنامه صنعت حمل و نقل با دکتر پرویز اخوان، مدیرعامل گروه صنعتی بارز


   قوانین ‌تولید
   بازدارنده رشد و توسعه است


   ژیانا اسکندری: بارز نامی آشنا در صنعت تایر و لاستیک ایران است که در طول فعالیت 32 ‌ساله‌‌اش همچنان نام آن در صنعت لاستیک‌سازی کشور مطرح است و هم‌اکنون نیز 50 درصد از ظرفیت تولید تایر و لاستیک کشور را در شرایط بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها در اختیار دارد. این شرکت اخیرا برای همخوان‌سازی با محیط‌‌زیست به تولید لاستیک‌های سبز روی آورده است، به‌گونه‌ای که این نوع لاستیک در زمستان امسال در کارخانه بازر کردستان به مرحله تولید رسید. لاستیکی که علاوه ‌‌بر کاهش مصرف سوخت، مولفه‌های قانون زیست‌محیطی صنعت تایر را نیز رعایت می‌کند. لاستیک‌های بدون هوا هم نوعی از لاستیک است که متریال و شرایط ساخت آن در چند کشور معدود در جهان فراهم شده است و هم‌اکنون ایران با تلاش مجموعه حرفه‌ای گروه بارز در مقام چهارم تولید این نوع لاستیک‌ها قرار گرفته است.
   دکتر پرویز اخوان در مقام مدیرعامل از 8 ماه قبل سکاندار هدایت مجموعه بزرگ صنعتی بارز شده است که تلاش دارد نوآوری‌های تازه‌ای را در شرایط تحریم از خودبجای بگذارد، از جمله این‌که با بهره‌گیری از دانش بومی، تولید نسل جدیدی از تایرهای روز دنیا را در دستور کار خود قرار داده است. در زیر با دیدگاه‌های این مدیر جوان و کارآمد آشنا می‌شوید:


   گروه صنعتی بارز یکی از مجموعه‌های تایرسازی کشور است.کیفیت تولیدات مجموعه خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
   گروه صنعتی بارز به کیفیت تولیدات آن معروف است. چرا که کیفیت و رضایت مشتری همواره کار سرلوحه این گروه کاری است .با توجه به این که واحدی به نام "CRM" واحد خدمات پس از فروش داریم. لذا به طور مرتب طیف‌های مختلف مشتریان محصولات خود را، از خودروساز گرفته تا نمایندگی‌های فروش و حتی خریدار نهایی را رصد می‌کنیم که آمارهای به‌دست آمده از این رصدها نشان می‌دهد روند برگشتی‌ها به‌ویژه در سال جاری خیلی کمتر شده و این بیان‌گر ارتقاء کیفیت کار است. همواره سعی می‌کنیم کیفیت کار مطابق با استانداردهای روز کشورهای مختلف اروپا و کشوری مانند اسپانیا باشد.


   با توجه به مشکلات واردات و گرانی‌های موجود، بازار صنعت لاستیک در کشور را چگونه می‌بینید؟
   صنعت تایر صنعتی است که بیشترین ماده اولیه را لازم دارد و برای تولید یک حلقه لاستیک 150 ماده اولیه مورد نیاز است که حدود 50 درصد آن وارداتی است و سهم عمده‌ای از این 50 درصد مواد از کائوچوی طبیعی و از کشورهای مناطق حاره اندونزی، مالزی و تایلند وارد می شود. عدم تولید این مواد و ماده‌ای مانند استیل‌کورو برخی از مواد اولیه در داخل کشور تولید را با مسائل و مشکلات خیلی زیادی مواجه کرده است، هر چند در مجموع صنعت با مشکلات زیادی روبروست اما چون صنعت خودرو نیز شامل تحریم‌ها شده و تایر هم جزیی از قطعات خودرو است در این بخش مسائل و مشکلات خاصی برای تامین به موقع مواد مورد نیاز وجود دارد و به‌همین دلیل اکثر شرکت‌ها که شامل 10 شرکت تولیدکننده تایر هستند دچار افت تولید شده‌اند و بیشتر آن‌ها با یک سوم ظرفیت تولید کار می‌کنند.


   از زمان حضور شما دراین مجموعه چه گام‌هایی جهت کارآمدی بیشتر برداشته شده است؟
   ببینید؛ مجموعه لاستیک بارز 32 سال با یک مدیریت هدایت می‌شد و زمان آن رسیده بود که تغییراتی در سازمان و بدنه آن ایجاد شود. یکی از پارامترهای مثبت گروه صنعتی بارز وجود منابع انسانی بسیار خوب آن است منابعی که حرف اول را در هر مجموعه‌ای می‌زند و باید اولویت هر مجموعه کاری باشند براین اساس از 8 ماه قبل که سکان هدایت این مجموعه را بر‌عهده گرفته‌ام استفاده از نیروهای توانمند، جوان، باسواد دانشگاهی، نخبه‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر را سرلوحه کار خود قرار دادیم و برای اولین بار در این مدت واحدی رابه نام مرکز نوآوری به‌وجود آوردیم و با تیم تحقیقاتی قوی شروع به کار کردیم که ارتباطاتی را با تیم‌هایی در فرانسه ایجاد کردند و این تعاملات منجر به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با اتحادیه لاستیک و پلاستیک فرانسه در مردادماه شد. این تفاهم‌نامه با هفت بند مشتمل بر دانش فنی، تکنولوژی، دستگاه تجهیزات، ریسایکلینگ، آموزش و بروز کردن خطوط تولید منعقد شد و با توجه به این که اتحادیه‌ها در فرانسه حرف اول را می‌زنند و صنایع مختلف در زیرمجموعه این اتحادیه‌ها فعالیت می‌کنند و شرکت میشلن نیز زیر مجموعه این اتحادیه است دو ماه قبل دو نفر از بزرگترین مدیران ارشد میشلن از مجموعه کرمان بازدید و جلسات خوبی با همکاران داشتند و نکات و مسائلی را به همکاران گوشزد کردند و حتی آموزش‌هایی را که نیاز بود نیز ارائه دادند و قرار است همکاران ما سال آینده بازدیدی از شرکت‌های میشلن و اتحادیه داشته داشته باشند.


   هدف از ایجاداین مرکز نوآوری چیست ؟
   رشد شتابان علم، صنعت و تکنولوژی به حدی رسیده که اگر دیدگاه و نگاه مدیران ارشد مجموعه‌های صنعتی مطابق با روند رو به رشد دنیا پیش نرود از قافله توسعه عقب می‌ماند. چنانچه شرکت‌های عظیم و بزرگی در دنیا ظهور کرده‌اند که سالیان سال در راس بوده‌اند که به دلیل عقب ماندن از نوآوری و تکنولوژی روز دنیا هم‌اکنون اسمی از آنها باقی نمانده است و شرکت‌های بزرگی مانند اپل که چند سال پیش به وجود آمد توانست از سامسونگ پیشی گیرد. نوآوری به صنعت و تکنولوژی خلاصه نمی‌شود، بلکه ریشه در فرهنگ ملت‌ها دارد. نوآوری در فرهنگ، آداب و سنن ما ایرانیان وجود دارد اما مغفول مانده و این نوآوری نه تنها در تکنولوژی و صنعت بلکه در اقتصاد، منابع انسانی، روانشناسی، پزشکی، خرید، فروش، بازرگانی و مالی اتفاق می‌افتد؛ اما آنچه موجب نوآوری به معنای واقعی می‌شود همان تفکر انسان است که نه تنها در یک روز در سال بلکه هر روز خود را باید نو کند. از طرفی با توجه به اینکه منابع دنیا در حال کم شدن است و همین ماده کائوچو که 40 درصد مواد اصلی تشکیل‌دهنده تایر است از درختی به نام هیویا در مناطقی غیر از ایران رشد می‌کند و عمر محصول‌دهی خیلی کمی دارد به سمت و سویی می‌رود که نایاب شود. در همین راستا در مراکز تحقیقاتی ایران مواد جایگزین را تست می‌کنیم و مفتخرم به اطلاع برسانم که 10 قلم از 27 قلم موادی که در ایران تولید نمی‌شد در مراکز رشد دانشگاهی و ستاد نانو ریاست‌جمهوری داخلی‌سازی شده و در آینده نزدیک تک‌‌تک این مواد اولیه را جایگزین و داخلی‌سازی می‌کنیم.


   گروه صنعتی لاستیک بارز چند درصد از سهم بازار لاستیک و تایر ایران را در اختیار دارد؟
   گروه صنعتی بارز کامل‌ترین سبد تایر را تولید می‌کند و در حال حاضر حدود 50 درصد از ظرفیت تولید تایر در ایران را در انحصار دارد و مشتمل بر چندین شرکت است و روزانه 30 هزار حلقه لاستیک تولید می‌کند. سال گذشته بارز کردستان با حضور ریاست‌جمهوری افتتاح شد که فقط "PCR" یا سواری و انواع و اقسام تایرهای رینگ 16 به بالا را تولید می‌کند. امسال در بارز کردستان دو تحول بزرگ اتفاق افتاد، یکی تولید تایرهای سبز واقعی بود سبز واقعی چون متاسفانه خیلی از شرکت‌ها مدعی شده بودند که تایر سبز تولید کرده‌اند در حالی که تایر سبز علاوه بر متریال خاص خود دانش، تکنولوژی و دستگاه و تجهیزات خاص خودش را هم می‌خواهد و این دستگاه و تجهیزات فقط در بارز کردستان وجود داشت، علاوه بر آن برای اولین بار تایرهای رینگ 16 به بالا را تولید کردیم که انشالله درکردستان تولید خواهد داشت اما بارز کرمان نیز از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تایر ایران است و انواع و اقسام محصولات را تولید می‌کند.


   نقشه راه فعالیت گروه صنعتی لاستیک بارز در ارتباط با صنایع خودروسازی داخلی و نیز صدور محصولات آن چگونه ترسیم شده است؟
   یکی از مشتریان اصلی بارز خودروسازان هستند. در ایران شرکت‌های قدر خودروسازی زیادی داریم که مهمترین و بزرگترین آن‌ها "ایران خودرو" و "سایپا" هستند و با آن‌ها در زمینه تولید محصولات سواری و با "سایپا دیزل" و "ایران خودرو دیزل"نیز همکاری خیلی خوبی داریم. از طرفی شرکت رنوپارس که نماینده اصلی رنو فرانسه در ایران است تنها تایر بارز را تایید کرده است که نشان می‌دهد خودروسازها اصلی‌ترین مشتری‌های ما هستند و با خودروسازان دیگر مانند "ماموت" و "مارال"، "کرمان خودرو" و شرکت‌های دیگری که در زمینه‌های مختف خودرو فعالیت می‌کنند همکاری می‌کنیم و استاندرادهای روز کمپانی پژو، سیتروئن و رنو را سرلوحه کار قرار دادیم.


   میزان ارزبری این گروه در سال چقدر است و با توجه به افزایش قیمت دلار تامین معادل ریالی آن چگونه صورت می‌گیرد؟
   صنعت تایر جزو صنایع استراتژیک کشور است. از این بابت که تایر رکن اصلی صنعت حمل و نقل زمینی است و اگر نباشد این صنعت می‌خوابد. بر این اساس صنایع مرتبط نیز وابسته به تایر است. اما این صنعت از پیچیدگی‌ها و سختی‌هایی برخوردار است که اصلی‌ترین آن تامین مواد اولیه است که 50 درصد آن باید از خارج تامین شود. ما تا اردیبهشت امسال ارز دولتی می‌گرفتیم، آن زمان دلار 3700 بود و مشکل خاصی نداشتیم تا این‌که اردیبهشت به یکباره ارز تک نرخی شد و گروه‌های کالای متفاوت تعریف شد و متاسفانه مواد اولیه صنعت تایر در گروه دو و سه قرار گرفت و همین باعث شد مسائل و مشکلات عدیده‌‌ای به وجود بیاید و از طرفی گمرک اجازه ترخیص نمی‌داد، بیشتر تایرسازهایی که موجودی انبارهای‌شان پایین بود با مشکل مواجه و حتی به صورت موقت تعطیل شدند. با جلسات مختلفی که با مسئولان داشتیم در نهایت چند قلم از کالاهای مواد اولیه تایر را در گروه یک قرار دادند که همین کارهم حدود دو ماه طول کشید و به بازار شوک وارد کرد و باعث کمبود تایر در کشور شد. در این میان یک سری افراد سودجو و دلال هم حداکثر سوء استفاده را کردند و از طرفی اکثر مواد اولیه داخلی هم با توجه به رشد ارز قیمت‌ها به صورت نجومی بالا رفت و اکثر شرکت‌های تایرسازی زیان کردند. از طرفی اتحادیه کامیون‌داران و رانندگان خودروهای سنگین اعتصاباتی رابه وجود آوردند که یکی از محورهای درخواست آنان تایر بود که خود وزارتخانه توزیع تایرهای سنگین را بر عهده گرفت. ارز مورد نیاز ما برای خرید مواد اولیه در سال حدود 70 میلیون دلار است که این رقم سال به سال بیشتر می‌شود.


   تحریم‌های 10 ساله اخیر محدودیت‌های بسیاری را برای صنایع کشور به وجود آورده است. از جمله این که نوسازی و جایگزینی ماشین‌آلات ضربه‌های شدیدی به این بخش وارد کرده؛ گروه صنعتی بارز تا چه حد از این آسیب ها به دور مانده است؟
   تحریم‌های قبل از برجام باعث به وجود آمدن مشکلاتی شده بود، اما با توجه به این که با فروشندگانی که سالیان سال با بارز کار کرده بودند ارتباط خوبی برقرار شده بود هر چند به سختی اما بالاخره تامین می‌شد امسال متاسفانه تحریم‌ها نسبت به سال‌های قبل شدت بیشتری پیدا کرده است. دیدگاه بنده و همکاران این است که بتوانیم با کمک شرکت‌ های دانش‌بنیان، مرکز نوآوری قوی داشته باشیم و به سمت‌وسویی پیش برویم که تا حد توان بتوانیم مواد اولیه داخلی را جایگزین مواد اولیه خارجی کنیم و میزان وابستگی به خارج از کشور را کاهش دهیم.


   نیروی انسانی، سرمایه هر مجموعه‌ای است برنامه شما برای آموزش این نیروها چیست؟
   بخش آموزش منابع انسانی خود را تقویت کرده‌ایم که یک واحد مجزاست و این آموزش‌ها، جامع، همیشگی و به صوت پیوسته است که هم در کارخانه‌ها و هم در دفاتر مرکزی بر حسب نوع تخصص و نیازهایی که واحد تعیین می‌کند اولویت ‌بندی و به صورت برنامه و تدوین آموزشی اجرا می‌شود.


   با توجه به این که در شرایط فعلی، رقابت مفهوم ندارد آیا رقیبی برای خود متصور هستید؟
   بدون رقابت هیچ تغییر، تحول و پیشرفتی صورت نمی‌گیرد. شرکت‌هایی موفق بوده‌اند که در کنار آن‌ها شرکت‌های رقیب بوده و همین رقابت زمینه رشد و شکوفایی آنها را فراهم کرده است. اعتقاد به رقابت دارم اما رقابتی درست است که رشد، پیشرفت و تعالی را به دنبال داشته باشد. متاسفانه شیوه‌های دیگری از رقابت نیز وجود دارد که به تخریب دست می زنند. انتقاد برای ارائه عملکرد، دیدگاه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها که موجب رشد و شکوفایی می‌شود، خوب است اما تخریب کار خوب و پسندیده‌ای نیست و موجب ایجاد رقابت ناسالم و ناجوانمردانه می‌شود. ما به عنوان رقیب به دوستان و همکارانی که در این صنعت کار می‌کنند نگاه نمی‌کنیم بلکه به عنوان شریک به شرکت‌های فعال در این زمینه نگاه می‌کنیم از طرفی خود را در حد رقبای خارجی و بزرگ می‌بینیم، هرچند با شرکت‌های بزرگ فاصله داریم ولیکن به آنها نزدیک می‌شویم و از طرفی هر چه رقیب قدرتمندتر باشد باعث ایجاد انگیزه بیشتری برای کار می‌شود.


   قوانین و مقررات صنعتی و تولیدی را تا چه حدی تسهیل‌کننده و یا بازدارنده می‌دانید؟
   قوانینی که در بخش صنعت وجود دارد قوانین دست و پاگیری است. معتقدم قوانین همیشه باید باشد اما قوانینی که تسهیل‌گری به‌وجود بیاورد. برای مثال وام‌های ارزی که 7 سال پیش برای بارز کردستان گرفتیم با نرخ ارز 800 تومان بود، اما بازپرداخت این وام ارزی که از شهریورماه سال آینده صورت می‌گیرد باید با دلار آزاد 12 هزار تومانی باشد و اگر با این شیوه پیش برویم هیچ حرکتی هیچ توجیه اقتصادی ندارد. در همین راستا مکاتباتی با نمایندگان مجلس و وزارت صمت داشته‌ایم و آنها هم دنبال‌اش هستند که بازپرداخت بدهی‌های ارزی مطابق با زمان گشایش باشد که هنوز حل نشده است و از طرفی تغییرات مکرری که در قوانین به وجود می‌آید به بازار شوک وارد می‌کند و موجب توقف می‌شود و بسیاری از قوانین دیگر به جای این که صنعت را تسهیل کنند متاسفانه مسائل و مشکلات متعدد به وجود می‌آورند که موجب آسیب به صنعت می‌شود.


   از نظر تطبیق کار خود با تکنولوژی روز دنیا با چه کشورهائی مبادله اطلاعات و تجربیات می‌کنید؟
   هر چند بعد از تحریم‌ها شرکت‌هایی همکاری خود را به صورت یکجانبه با ما قطع کردند، اما این فرصت خوبی برای شرکت‌ها، اندیشمندان و دانشمندان ماست که بتوانند توانمندی خود را اثبات کنند. در واقع این مسائل و مشکلات موجب شد تا با تکیه بر دانش و متخصصان خود، به جایگاهی برسیم که تولید دانش فنی و تکنولوژی و تولید ملی داشته باشیم. ضمن این‌که همیشه به این‌گونه هم نخواهد ماند و تحریم‌ها از بین خواهد رفت. به همکاران همواره می‌گویم روزی را در نظر بگیریم که ‌همه شرکت‌های خارجی معتبر آمده‌اند و در شرایط برابر با دیگر شرکت‌ها دارند با ما رقابت می‌کنند. آنجا است که باید مردم بیایند و بارز از ما بخرند و آن زمانی است که بارز باید حرف اول را از بابت کیفیت بزند. اما این که در حال حاضر آن ها از ما پیشروتر هستند واقعیت است و معتقدم که باید با شرکت‌های بزرگ دنیا تعامل داشته باشیم و وارد مذاکره شویم که در این راستا ارتباطاتی ایجاد شده است.


   و سخن پایانی ؟
   گروه بارز بدون ادعا و به دور از حاشیه و مسائل سیاسی تمام تلاش خود را روی تولید ناب و باکیفیت و تولید محصولات پیشرو گذاشته و چشم‌انداز خوبی برای آینده دارد. ما از مرحله فعلی گذر کرده‌ایم و واقعا به آینده فکر می‌کنیم که بارز کاملا خودکفا و فارغ از مشکلات موجود بتواند تولید کند و با شرکت‌های بزرگ و معتبر رقابت داشته باشد. از همه مهم‌تر توجه ویژه به منابع انسانی که سرمایه‌های اصلی بارز هستند، داشته باشیم.


   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: