X
   
 
  • «تایر سبز»؛ دستاورد نوین بارز کرستان

   بارز کردستان تکنولوژی مدرن در اختیار دارد

   کارخانه بارز کردستان پس از پتروشیمی کردستان، بزرگترین کارخانه در این استان است؛ کارخانه ای که هم اکنون تنها تولیدکننده تایر سبز واقعی در ایران است.

   به گزارش روابط عمومی و ارتباطات گروه صنعتی بارز به نقل از ماهنامه داخلی گروه، کارخانه بارز کردستان پس از پتروشیمی کردستان، بزرگترین کارخانه در این استان است؛ کارخانه ای که هم اکنون تنها تولیدکننده تایر سبز واقعی در ایران است. این مهم حاصل نشده جز در سایه تلاش کارکنان و مهندسین خبره و همچنین در اختیار داشتن تکنولوژی مدرن و روز دنیا در کارخانه بارز کردستان که می تواند تحولی نوین در صنعت تایرسازی ایران ایجاد کند. گفت وگو با مهندس سعید حافظی، معاونت عملیات بارز کردستان را در ادامه می خوانید:

   آقای مهندس در مورد سوابق کاری و زمان ورود به گروه صنعتی بارز توضیحاتی ارائه کنید.

   سعید حافظی هستم متولد سال1341 و فارغ التحصیل مهندسی شیمی از دانشگاه شیراز. در سال 1382 به عنوان کارشناس تکنولوژی به گروه صنعتی بارز وارد شدم که به مدت 7 سال به عنوان مدیر تایرهای تمام سیمی الستیل در کرمان فعالیت داشتم و سپس پنج سال مدیر تحقیقات بودم. زمانی که بارز کردستان از سال 91 شروع به کار کرد عضو هیئت مدیره بارز کردستان شدم و به عنوان مدیر انتقال تکنولوژی فعالیت داشتم در حال حاضر هم پس از 27 سال سابقه، معاون اجرایی بارز کردستان هستم.

   در مورد نوع فعالیت و تولید بارز کردستان بیشتر توضیح دهید.

   بارز کردستان در زمینی با وسعت 44 هکتار در 30 کیلومتری شهر سنندج در دهگلان احداث شد. هدف، تولید تایرهای استیل بلت سواری، اس یو وی، ال تی آر و... با ظرفیت نهایی 16 هزار حلقه در روز بود که در حال حاضر با 12 هزار حلقه در روز فعالیت می کنیم. طی ماه های آتی نیز قرار است یک دستگاه ماشین برش حلقه(خارجی) به مجموعه اضافه و ظرفیت ما تکمیل شود.

   درباره نیروهای شاغل در این کارخانه نیز آماری ارائه دهید.

   در حال حاضر 640 نفر مشغول به کار هستند که انشاالله برای تکمیل ظرفیت تولید 100 نفر نیروی دیگر هم به مجموعه اضافه می شود.

   تولیدات بارز کردستان به چه مناطقی از کشور ارسال می شود؟

   توزیع ما سراسری است و فروش هم متمرکز و توسط گروه صنعتی بارز انجام می شود. توزیع تایرها هم برحسب نیازی که نمایندگی های فروش دارند، در سراسر کشور تقسیم و توزیع می شود.

   این کار را خودتان انجام می دهید یا با مجموعه بارز هماهنگ هستید؟

   با مجموعه هماهنگ هستیم زیرا برندی که بارز کردستان تولید می کند، جدای از برند بارز نیست و فقط کارخانه ها متفاوت است و تکنولوژی یکسان. تکنولوژی بارز کردستان و کرمان از کنتیننتال آلمان است.

   در مورد روند تولید کارخانه و مشکلات و برنامه ها هم کمی توضیح دهید؟

   در حال حاضر مشکل عمده تولید، واردات مواد اولیه است و بارز کردستان هم مثل سایر کارخانه های تولید تایر در ایران، این مشکل را دارد. یعنی ورود مواد اولیه به سختی انجام می شود؛ اکنون به مدت یک ماه است که هیچ تخصیص ارزی صورت نگرفته است؛ بخشی از مواد اولیه باید از خارج وارد شود و نیاز به ارز دارد.

   مواد داخلی نیز به شدت گران شده اند و این قیمت تمام شده را خیلی افزایش داده است. قیمت تمام شده که افزایش پیدا کند حاشیه سود کاهش می یابد و شرکت به سختی باید راهش را پیش ببرد.این مشکل تمام تایرسازان داخلی است. البته بارز کردستان در این رابطه بهتر از سایرین عمل کرده و کارها با سهولت بیشتری پیش می رود.

   برای عبور از مشکلاتی که نام ببرید، آیا برنامه ریزی یا پیش بینی خاصی از قبل انجام داده بودید یا ذخیره ارزی داشتید؟

   برنامه ریزی از قبل انجام شده بود تا برای تهیه مواد اولیه به مشکل بر نخوریم؛ ما در حال حاضر کمبود مواد نداریم. در حالی که کارخانه های تایرسازی مشابه در کشور، به علت کمبود مواد اولیه، با مشکل تولید و حتی توقف تولید مواجه شده اند.

   در مورد تولیدات بارز کردستان، خط تولید و نوع تایرها بیشتر صحبت کنید؟

   تایرهایی که در کردستان تولید می شود تایرهای سواری است. در حال حاضر تایر سواری پرایدی، پژویی، سمند، تیبا و... بیشترین نوع تایرهایی است که تولید می شوند. بیشترین حجم تولید هم مربوط به سایزهای 13،14،15 اینچ است که خودروهای داخلی را تغذیه می کند. در حاضر حاضر بارز کردستان روی سایزهای 16 اینچ به بالا هم کار می کند. ما تایر سراتو را در دست تولید داریم که تایر خوبی است. تایرهای سوزوکی ویتارا هم از تولیدات ماست. از انواع تایرهای اس یو وی، در حاضر تایر
   225/70 R16 وارد بازار می شود تایر بعدی که از فصل پاییز تولید آن را به شکل روتین آغاز می کنیم و در حال حاضر آزمایش های آن پایان یافته، تایر18 اینچی سانتافه است. تایر اکنون هم چند تایر در حال آزمایش داریم مثل
   235/60 R16 که تایر بسیار خوبی است و کارهای آزمایشی آن چندی پیش تمام شده و آماده تست است تا به سرعت وارد خط تولید شود. از طرفی کار و تحقیق محصول، همزمان با تولید تایرهای روتین در بارز کردستان انجام می شود.

   ما در موارد تولید تایرهای آزمایشی از بخش تحقیق و توسعه بارز کرمان استفاده می کنیم. همکاران ما در تحقیق و توسعه کرمان به کمک مهندسین فرآیند بارز کردستان، تایرهای آزمایشی را می سازند و در ادامه وارد چرخه تولید می کنند.

   یعنی بارز کردستان توانایی این را دارد که تایرهای ماشین های شاسی بلند مثل سانتافه، پرادو، چری، انواع SUV کیا و ... را تولید کند؟

   بله این توانایی و ظرفیت در این کارخانه وجود دارد. اما کار دومی که در این راستا انجام دادیم، تولید آزمایشی «تایر سبز» بود که در ایران منحصر به فرد است و فقط در بارز کردستان انجام شده است. زیرا تجهیزاتی که بارز کردستان دارد تجهیزاتی است که مناسب تولید«تایر سبز»است. با تکنولوژی پیشرفته ای که در اختیار داریم در نظر داریم «تایر سبز» را به عنوان تایرهای لوکس وارد بازار کنیم.

   آیا«تایر سبز» تنها یک نوع تایر دوست دار محیط زیست است و یا ویژگی های دیگری هم دارد؟

   تایر سبز مصرف سوخت کمتری دارد، آسیبی به محیط زیست نمی رساند، مواد ممنوعه آلوده کننده محیط زیست ندارد و از نظر عملکردی، عملکرد بهتری نسبت به تایرهای دیگر دارد. 3 فاکتور در این تایر است که لیبل اروپایی دارد؛ یکی از این سه فاکتور «مقاومت غلطشی» است که به مقاومت تایر در برابر حرکت عنوان می شود. این مقاومت ارتباط مستقیمی با مصرف سوخت دارد. هر چه تایر مقاومت غلطشی بیشتری داشته باشد، مصرف سوخت آن بالاتر است. تایری که سبز است مقاومت غلطشی پایین تری دارد؛ یعنی مصرف سوخت خودر را کاهش می دهد. مورد بعدی ترمزگیری است. ترمزگیری که به آن چنگ زنی خیس هم می گویند و جزو لیبل های اروپایی است، باید از یک عددی پایین تر باشد تا ترکشن خوب را داشته باشیم. مورد دیگر هم بحث noise است. نویز یا صدایی که تایر در حال حرکت ایجاد می کند آیتم سومی است که در فاکتورهای اروپایی اجباری است.این اجبار نویز، در تایرهای لاکچری رعایت می شود طوری که ما بتوانیم لیبل اروپایی را برای این تایرها داشته باشیم. البته چون تایرهای خاصی است، قیمت تمام شده بالایی خواهد داشت و بالطبع مشتریان خاصی هم خواهد داشت.

   آیا تولید چنین تایری اطلاع رسانی همگانی شده است تا صاحبان خودروهای مدل بالا و لوکس به سراغش بیایند؟ و یا امکان دارد برای خودروهایی مانند سمند، دنا، پرشیا و خودروهای داخلی از چنین تایری استفاده شود؟

   بله آن ها هم می توانند استفاده کنند.عرض کردم تایر سبز برای سازنده گران تمام می شود و گران تر هم به فروش می رسد. رانندگان اتومبیل هایی مانند پراید، سمند و پژو علاقه مند نیستند از این تایرها استفاده کنند و دنبال تایر اقتصادی تر و به نوعی ارزان تر هستند. اما تایرهای سبز چون عملکرد بهتر و خاص تری دارند در خودروهای لوکس استفاده می شوند.

   برای فروش این تایر جدید، تبلیغاتی هم انجام شده است که مشتری و مصرف کننده مطلع شده و راغب به خرید و استفاده باشند؟

   چون فعلا این تایر در بازار و نمایندگی های ما موجود نیست، طبعا مشتری به آن دسترسی ندارد. در حال حاضر اقدامات آزمایشی این تایرها انجام شده و یک سری تجهیزات مانند قالب باید برای آن ساخته شود تا به مرحله تولید انبوه برسد، سپس همکاران ما برای بازاریابی و فروش برنامه خاصی خواهند داشت. زیرا قرار است با برند برتر گروه صنعتی بارز به بازار مصرف عرضه شود.

   چه زمانی این تایر به بازار عرضه خواهد شد؟

   ما تصمیم گرفته ایم تا انتهای سال این تایر را به صورت انبوه وارد بازار کنیم.

   در این باره با سازمان حفاظت محیط زیست یا NGOهای حامی محیط زیست گفتگو یا مشورت هایی داشته اید؟

   خیر صحبتی نداشته ایم.

   بالاخره سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک نهاد دولتی تخصصی اگر در روند صفر تا صد تولید «تایر سبز»باشد، می تواند پیشنهادات بهتری بدهد و حتی به شما کمک کند.

   باید این امر همزمان انجام می شد که تاکنون به تاخیر افتاده اما هنوز هم زمان داریم؛ پیشنهاد خوبی مطرح کردید که پیگیری می کنیم.

   چه چشم انداز و برنامه هایی برای رشد و ترقی بارز کردستان دارید؟

   استراتژی کلی ما همان استراتژی کلان گروه صنعتی بارز است که ما تابع آن هستیم. اما برنامه اصلی بارز کردستان همان «تایرسبز» است زیرا تجهیزات آن را داریم که سایر کارخانه ها ندارند.

   بارز کردستان به عنوان بزرگترین کارخانه منطقه چه تعاملی با آن سوی مرز و به ویژه اقلیم کردستان عراق دارد؟

   تعاملات مان را شروع کرده ایم، چندی پیش از اقلیم کردستان و سلیمانیه برای بازدید به کارخانه ما آمدند. استاندار کردستان، استاندار سلیمانیه، فرمانداران، رئیس اتاق بازرگانی اقلیم و تمام کسانی که در تجارت و صنعت دخیل هستند از امکانات موجود در نزدیکی مرز ابراز خوشحالی کردند. البته چون در حال حاضر صادرات تایر ممنوع است، نمی توانیم صادراتی به آن سوی مرز داشته باشیم اما پتانسیل بسیار بالایی به خاطر نزدیکی با مرز باشماخ، وجود دارد که به محض صدور مجوز، صادرات نیز انجام خواهد شد.

   رابطه مدیریت بارز کردستان با استاندار، مسئولین محلی، مدیرکل صمت یا سایر ارگان های استان چگونه است؟

   در استان کردستان بزرگ ترین شرکت صنعتی هستیم نه از نظر وسعت بلکه از نظر پرسنل که همگی پرسنل محلی از شهرهای اطراف کردستان به خصوص سنندج و دهگلان هستند به همین دلیل مسئولین محلی همکاری بسیار خوبی با ما دارند به ویژه اداره کل صمت و اداره استاندارد.

   صحبتی با مدیران ارشد دارید؟

   خوشبختانه مدیریت ارشد مجموعه، به صورت منسجم عمل می کند؛ چون ما ارتباط خوبی با بارز کرمان داریم و ارتباط دو طرفه است و همدیگر را حمایت می کنیم، اگر در مواردی به معضل یا مشکلی روبرو شویم، می توانیم از تجارب دوستان و همکاران کرمان استفاده کنیم و البته مورد حمایت مدیران ارشد هم هستیم که این جای خوشحالی دارد.

   اگر شما مدیر ارشد بودید اولویت کار را در بارز کردستان چه چیزی قرار می دادید؟

   در حقیقت تاکنون آنچه اتفاق افتاده در اولویت بوده و ما به سمت ظرفیت نهایی و کیفی کارخانه پیش می رویم.

   به عنوان یک کارشناس صنعت تایر چه پیشنهادی به مسئولین دارید تا این صنعت قوام و دوام بیشتری پیدا کند؟

   با توجه به کیفیت تایرهای تولیدی پتانسیل صادرات جود دارد به طوری که حتی می توانیم به بازارهای اروپایی صادرات داشته باشیم. از طرفی برای ادامه مطلوب کار، نیاز به حمایت دولت داریم که تخصیص ارز کافی انجام شود تا این صنعت بیش از پیش رونق گرفته و صادرات قوی داشته باشد.

   اگر صحبتی مانده یا نکته ای، بفرمایید؟

   تاکنون روال خوبی را پیش برده ایم و امیدواریم همین روند ادامه پیدا کند تنها نگرانی که وجود دارد تامین مواد اولیه است که نه تنها برای بارز کردستان بلکه صنعت تایرسازی ایران، معضل اصلی است که امیدواریم به زودی این مشکل مرتفع شود.


   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی: 0/5
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: