X
   
 
  • مدیر کل بهره‌برداری بارز کرمان:

   به افزایش ظرفیت ۵۰ هزار تن خواهیم رسید

   اجرای پروژه ERP یکی از بزرگترین اقدامات گروه صنعتی بارز است که تمام اعضای مجموعه عظیم بارز در حال تلاش برای راه‌اندازی کامل آن هستند.

   به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی بارز برنامه‌های زیادی برای کارخانه بارز کرمان دارد شاید مهمترین آن افزایش ظریفیت تولید باشد. خیلی ریز و تفکیک شده به سوالات ما پاسخ می‌دهد. مثل استادی که به دانشجوی خود درس می‌دهد. محمد زنده‌روح کرمانی، مدیر کل بهره‌برداری بارز کرمان این طور به سوالات خبرنگار ما پاسخ می‌دهد.


   تعریفی را از حوزه مدیریتی و فعالیت‌های واحد خود بفرمایید؟
   اداره کل بهره‌برداری یکی از واحدهای زیر مجموعه معاونت عملیات گروه صنعتی بارز است، وظایف کلی آن در قالب 5 ناحیه تولیدی، اداره تعمیرات مرکزی، اداره برنامه‌ریزی و مهندسی صنایع تقسیم می‌شود. راهبری و نظارت بر امور بهره‌برداری و تولید تایر، تیوب و فلپ، ارتقاء شاخص‌های بهره‌وری و کاهش ضایعات و دوباره کاری‌ها از اهم وظایف مدیرکل بهره‌برداری در گروه صنعتی بارز است.
   مهمترین وظایف و ماموریت‌های اداره کل بهره‌برداری تولید تایر های رادیال باری سواری، بایاس، تیوب و فلپ، کنترل گزارشات روزانه کلیه نواحی تولیدی به منظور اطلاع و کنترل عملکرد واحدهای مربوطه، بررسی گزارشات تجزیه و تحلیل حوادث به منظور کنترل وضعیت سطح ایمنی کارخانه، تایید برنامه‌های تعمیرات پیشگیرانه تدوین شده به منظور جلوگیری از توقفات اضطراری را شامل می‌شود.


   ناحیه یک تولید وظیفه تحویل گرفتن مواد اولیه، توزین مواد شیمیایی، فرایند اختلاط و تولید آمیزه، تهیه سمپل از آمیزه را برای تست بر عهده دارد. در این ناحیه تعداد 7 دستگاه بنبوری در حال کار است.
   ناحیه دو تولید تایرهای بایاس را دارد که شامل فرایند های کلندرینگ، اکسترودینگ، برش، بیدسازی، ساخت، پخت و بازرسی است. تایرهای سواری، وانتی، باری و اتوبوسی، کشاورزی و راه‌سازی بایاس و تایرهای وانتی رادیال در این ناحیه تولید می‌شوند.
   در ناحیه سه تایرهای رادیال سواری تولید می‌شود، فرایند تولید تایر رادیال سواری تفاوت‌هایی با فرایند تولید تایر بایاس دارد. در این ناحیه تایرهای رادیال سواری، رادیال وانتی و تایر خودروهای SUV انجام می‌شود.
   همچنین تولید تایرهای رادیال باری و اتوبوسی در ناحیه چهار انجام می‌شود. گروه صنعتی بارز دارای جدیدترین تکنولوژی تولید تایر رادیال باری و تنها تولیدکننده این نوع تایرها است.


   در ناحیه پنج تیوب و فلپ تولید می‌شود، همچنین بلادر پخت مورد نیاز کارخانه‌های کرمان، کردستان و سیرجان در ناحیه پنج تهیه می‌شود. تولید سمنت مورد نیاز فرآیند تولید تیوب و تایر ، تأمین رنگ‌های مورد نیاز جهت پخت تایر ( نایمن و گایمن) و تأمین کمک فرآیندهای تولید تایر (پیست، گچ و رنگهای شناسایی) در واحد سمنت‌سازی که یکی از واحدهای ناحیه پنج است، انجام می‌شود.
   اداره نگهداری و تعمیرات شامل واحد های برنامه‌ریزی تعمیرات پیشگیرانه، تاسیسات، برق صنعتی، کارگاه ها و مدیریت انرژی است. از مهمترین وظایف این اداره پشتیبانی از واحدهای نگهداری و تعمیرات نواحی تولیدی، اجرای برنامه‌های ویژه واحد نگهداری و تعمیرات از جمله محاسبه شاخص‌های نت،تدوین برنامه نگهداری و تعمیرات دوره ای با هدف نگهداری ماشین و رفع فرسایش ها در دوره های منظم زمانی، اولویت‌بندی ماشین آلات برای اجرای برنامه‌های تعمیرات پیشگیرانه است.


   در حال حاضر چند نفر نیرو در این واحد به کار مشغول هستند؟
   اداره کل بهره‌برداری از 5 ناحیه تولیدی و 2 اداره پشتیبانی تشکیل شده است که به تفکیک و ترتیب ناحیه یک تولید 210 نفر، ناحیه 2 تولید 447 نفر، ناحیه 3 تولید384 نفر، ناحیه 4 تولید 255 نفر، ناحیه 5 تولید 91 نفر، اداره تعمیرات مرکزی 118 نفر، اداره برنامه ریزی و مهندسی صنایع 16 نفر هستند.


   فعالیت‌ها و برنامه‌های در دست اجرا را در واحد خود توضیح دهید؟
   مهمترین برنامه‌ای که در حال حاضر پیگیری می‌شود، طرح افزایش ظرفیت کارخانه کرمان به میزان 50 هزار تن در سال است که با پیگیری‌های مستمر مدیر عامل محترم و جانشین محترم مدیر عامل در حال طی شدن روال قانونی است.
   همچنین اجرای پروژه ERP یکی از بزرگترین اقدامات گروه صنعتی بارز است که تمام اعضای مجموعه عظیم بارز در حال تلاش برای راه‌اندازی کامل آن هستند.


   پروژه‌های ویژه‌ای در زمینه ارتقای کیفیت محصولات در دست اجرا است که مهمترین آنها خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم توزین اتوماتیک مواد شیمیایی، خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم کنتور متر آنلاین در اکسترودرها و اینرلاینر، اجرای پروژه شش سیگما جهت کاهش عیوب برگشتی از بازار، پروژه نصب پورک چاپ در اکسترودر بایاس جهت کاهش دمای کامپاند ورودی به اکسترودر، پروژه حذف سمنت در تایرهای گروه‌های LTT و TBS با هدف کاهش عیب برگشتی از بازار "جدایی رویه از منجید"،اصلاح سیستم توزیع بخار، اجرای سیستم مانیتورینگ پرس‌های پخت، جداسازی خط تولید بلادر از تیوب‌سازی و برنامه ریزی و اجرای تغییر محل سریال قالب‌ها به صورت پلیتی هستند.


   از طرفی اقدامات زیادی در زمینه افزایش بهره‌وری در حال انجام است که شامل خرید، نصب و راه-اندازی ساندویچ کانوایر بنبوری خط F، خرید، نصب و راه‌اندازی ماشین فیلرزنی جهت تولید فیلر کوتاه و کاهش وزن تایر، خرید، نصب و راه اندازی سیستم ولو زنی اتوماتیک در خط اکسترودر تیوب، جایگزینی چراغ های کم مصرف به جای چراغ‌های موجود، اجرای پروژه سیستم ردیابی به وسیله بارکد درنواحی تولید، انجام مطالعات در خصوص امکانپذیری اجرای سیستم RFID و اجرای پروژه «طراحی سیستم جامع و یکپارچه برنامه‌ریزی در سطح زنجیره تامین» می‌شوند.


   برای بروز نگهداشتن ماشین‌آلات پروژه‌های بروزآوری سیستم کنترلی بنبوری خط D، ارتقاء سیستم کنترلی کلندر چهار رول و اکسترودر بایاس، بروزآوری سیستم ضخامت سنج کلندر های چهار رول، ارتقاء دستگاه بیدسازی رادیال سواری، ارتقاء ماشین تایرسازی کروپ، بروز رسانی سیستم استیچر، ماشین های تایر سازی TST، بروز رسانی پورک چاپ G250 و ارتقا و بهسازی دستگاه های اسپلایس تیوب در دست اقدام است.


   در زمینه داخلی‌سازی ماشین‌آلات اقداماتی از قبیل داخلی‌سازی گیربکس‌های اصلی، داخلی‌سازی الکتروموتورهای اصلی، ساخت دستگاه اندازه‌گیری محیط بید، ساخت دستگاه کولینگ کانوایر خط اپکس باری، ساخت سیلندرهای پنوماتیک و هیدرولیک، همکاری در پروژه تولید بعضی از مواد کمک فرایند (همانند محلول بچ آف) در کارخانه و داخلی‌سازی زنجیر بچ اف خط B در حال انجام است.
   تعمیر انواع درایوها، تعمیر انواع مارپیچ ها، تعمیر انواع گیربکس‌ها، تعمیر انواع والوهای کنترلی، تعمیر انواع روتاری جوینت ها، به روزآوری تجهیزات آزمایشگاه اختلاط و اصلاح ساختار شیرهای تحریک داست کالکتور در زمینه تعمیر قطعات اصلی و کلیدی نیز در حال انجام است.


   با عنایت به مشکلات پیش رو در خصوص تهیه مواد اولیه از خارج از کشور، جهت ادامه تولید با کاهش ریسک کیفی، کمیته جایگزینی مواد تشکیل و در خصوص موادی که خرید و یا ارسال آنها با مشکل مواجه است، تصمیم‌گیری می‌شود.
   پروژه‌های انرژی شامل شرکت در جایزه ملی مدیریت انرژی، به روز رسانی استاندارد مدیریت انرژی ISO50001:2018، ممیزی انرژی، اجرای برنامه پایش بخار کارخانه است.
   پروژه‌های اداره نگهداری و تعمیرات شامل بهبود سیستم کنترل کیفیت برون سپاری، مکانیزه کردن آرشیو، اجرای RCA تحلیل ریشه ای عیوب در فعالیت‌های نت، به روز آوری خط توزیع گاز و برنامه ریزی تعمیرات اورهال است.
   پروژه‌های رباتیک شامل ساخت ربات آتش‌نشان، ساخت ربات ناجی آتش‌نشان و شرکت در مسابقات بین المللی و کشوری ربات‌های جنگجو و آتش‌نشان است.


   منابع انسانی از مهمترین پایه‌های موفقیت یک سازمان محسوب می‌شود راه‌های افزایش کارایی کارکنان از دیدگاه شما چیست؟
   اصلی‌ترین هدف گروه صنعتی بارز ، استفاده بهینه از عوامل تولید و رسیدن به اثربخشی است. سرمایه های انسانی به عنوان یکی از ارزشمندترین سرمایه های گروه صنعتی بارز و به واسطه دقت نظر مدیرت محترم عامل و جانشین محترم مدیر عامل از حساسیت خاصی نیز برخوردار بوده است. عملکرد کارکنان در درون سازمان انعکاسی از دانش، مهارت و ارزش‌های آن‌ها است و به همین منظور شناخت عوامل مؤثر بر عملکرد آنها یکی از اهداف بهسازی نیروی انسانی در مدیریت بخش‌های مختلف گروه صنعتی بارز است که برای سنجش دانش، توانایی، انگیزش، رفتار شغلی و عملکردی کارکنان پایه‌ریزی می‌شود. دو عامل اصلی در افزایش کارایی کارکنان، ایجاد انگیزه و خلاقیت در بین نیروهای انسانی و نقش تأثیرگذار مدیران در ایجاد این دو عامل، استفاده و بهره لازم برده می‌شود. همچنین با زدودن عوامل استرس‌زا در محیط کاری به عنوان یک عامل کاهنده کارایی و انگیزه نیروی انسانی همواره تلاش شده است تا از برنامه‌های معنوی و مناسبتی و فرهنگی متعدد به عنوان راهکاری موثر برای کاهش استرس‌ها و بهبود ارتباطات درون سازمانی استفاده شود.


   ما برای افزایش کارایی مسائل مهم و کلیدی را مد نظر داریم که شامل تقویت روحیه خانواده بزرگ بارز از طریق ایجاد امنیت شغلی می‌شود.کارکنانی که از شغل خود راضی‌اند و احساس امنیت شغلی دارند، با انگیزش درونی انجام وظیفه می‌کنند و اثربخشی آنان افزایش می‌یابد. به عبارتی دیگر همیشه سطح انگیزه با کارایی یک رابطه مستقیم دارد.
   سعی کرده‌ایم زمینه موفقیت و پیشرفت در پرسنل ایجاد شود. به این منظور احترام گذاشتن به کارمندان را سرلوحه کار خود قرار دادیم. چرا که هر انسانی برای خود شخصیتی دارد و برای هویت خویش ارزش قائل است. احترام گذاشتن به شخصیت افراد، احساس هویت و شخصیت را در آنان زنده می‌کند و انگیزه آنان را بالا می‌برد و موجب می‌شود متقابلاً برای مدیران و اجرای دستورات آنان احترام قائل شوند.


   داشتن ارتباط با زیرمجموعه در پیشرفت و موفقیت بارز تاثیرگذار بوده است. کارمندان خواهان ارتباط خوب با مدیر خود هستند. یک مدیر محبوب، با کارمندان سلام و احوال‌پرسی می‌کند، و فرصتی معین می‌کند تا کارکنان به راحتی با او صحبت کنند. گاه صحبت کردن، افراد را سبک می‌کند و از مشکلات آنان می‌کاهد.
   رسیدگی به مشکلات و تأمین نیازهای مادّی هم در موفقیت مجوعه بارز تاثیر بسزایی داشته است. مشکلات مالی، خانوادگی، فشارهای عصبی، بیماری‌های جسمی، حجم کارهای سنگین و... در کاهش انگیزه‌ها تاثیر می‌گذارد.
   قدردانی از تلاش‌های کارمندان نیز یکی دیگر از روش‌های ارج نهادن به تلاش‌های پرسنل بوده است. تأیید و قدردانی از افراد، روش بسیار مؤثری برای ایجاد انگیزه است.


   در همین زمینه ما تمام تلاش خود را در زمینه افزایش توانایی در مهارت‌های فردی انجام داده‌ایم. آموزش در فرد انگیزه ایجاد می‌کند و بازدهی و خلاقیت را افزایش می‌دهد.
   همچنین ما ارزیابی منظم فعالیت‌های کارکنان داریم. هدف اصلی ارزیابی، تعیین پیشرفت کارمندان و عوامل ایجاد آن، بررسی نقاط ضعف و مشکلات و طراحی و برنامه‌ریزی راه‌های موفقیت است. برای مثال برای افزایش کیفیت کار، باید تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز تهیه شود. کارمندانی که دوره‌های آموزشی را می‌گذرانند با غرور و افتخار در راستای اهداف سازمان کار می‌کنند.


   چه برنامه های آموزشی برای ارتقاء سطح دانش کارکنان پیشنهاد می‌کنید؟
   دستیابی به اهداف شغلی و پیشرفت در مهارت شغلی از انگیزش های مهّم به شمار می‌آید. برای این منظور بایستی با ایجاد آموزش‌های مهارتی، زمینه‌های موفقیت را تقویت کرد. برنامه آموزشی و ارتقاء دانش، انگیزه و بازدهی افراد را افزایش می‌دهد و شکست را به حداقل می‌رساند. بنابر دلایل بسیار زیادی، آموزش و ارتقای دانش کارمندان نتایج بسیار خوبی در بردارد. کارمندانی که دوره‌های آموزشی را می‌گذرانند، تواناتر و مسلط‌ترند و نظارت و کنترل بر کار آنان کمتر می‌شود ؛ در نتیجه مدیر به ‌جای کنترل کار کارمندان می‌تواند به کارهای مهم‌تری بپردازد. آنان توانایی و تسلط بیشتری در پاسخگویی به نیازها و سؤالات مشتریان دارند. در نتیجه این امر وفاداری مشتریان را به ‌دنبال دارد. کارمندانی که کار را می‌شناسند و در آن تسلط دارند، راضی‌ترند و کمتر شکایت می‌کنند و انگیزه قوی‌تری دارند. در نهایت روابط کارمندان و مدیر بهتر می‌شود.


   برای این منظور در حوزه اداره کل بهره‌برداری بایستی به آموزش‌های مهارتی بیشتر توجه شود و همچنین مدیریت دانش و ثبت درس آموخته‌های کارکنان فنی و مهندسی به توانمند کردن کارکنان کمک شایانی می‌کند از جمله مواردی که به این توانمندی کمک می‌کند پیگیری در توسعه مدارس مهارت در سطح نواحی تولید به منظور تربیت و پرورش کارگران چند مهارته، استقرار پروژه گردش شغلی با هدف توانمند کردن کارکنان و کاهش بیماری های شغلی، آموزش ایمنی و استقرار فرهنگ ایمنی در سطوح کارخانه به منظور کاهش حوادث و توقفات ناشی از آن، آموزش ارتباطات سازمانی به منظور کاهش تعارضات سازمانی در سطوح مختلف کارگری و طرح توسعه مدیران فردا برای کارشناسان تولیدی و تعمیراتی به منظور جانشین پروری در سطوح مدیران واحدهای صف است که توسط حوزه منابع انسانی بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   اظهار نظر
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر: