X
   
 
  • پویش ملی بومی سازی قطعات و مواد اولیه صنعت تایر


   پویش ملی بومی سازی قطعات و مواد اولیه صنعت تایر

   صنعت تایر یک صنعت استراتژیک بوده و به دلیل ارتباط با صنعت حمل و نقل تاثیر مستقیمی بر چرخه اقتصادی کشور دارد. ساخت تایر با توجه به پیچیدگی فرایند تولید و نیاز به اجزای مختلف از جمله مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات موجب افزایش اشتغال چندین برابری به صورت غیرمستقیم در زنجیره ارزش خود شده است. همچنین رشد صنعت تایر کشور فضای مناسبی برای رشد صنایع وابسته همچون تولید نخ تایر، سیم طوقه، محصولات پتروشیمی، دوده، قطعات لاستیکی، روکش تایر، رینگ و مواد اولیه اصلی و نظایر آن را که موجب زیرساخت‌های توسعه صنعتی و افزایش فرصت‌های شغلی کشور است، فراهم می‌کند.

   برای تولید یک تایر حدودا به ۱۵۰ نوع ماده اولیه نیاز است که ۴۰ درصد از این مواد، وارداتی است و اگر یکی از این مواد اولیه موجود نباشد، تولید تایر با مشکل مواجه و متوقف می‌شود.

   داخلی سازی قطعات از اقدامات موثر در راستای افزایش تولید است که علاوه بر افزایش درآمد و ارزش افزوده و ایجاد اشتغال، می­تواند مشکلات ناشی از تحریم ها را مرتفع نماید. بر اساس سیاست های کلی کشور با توجه به اهمیت بومی سازی در شرایط سیاسی و اقتصادی کنونی و تحریم های اعمال شده، همچنین جهت بهره مندی از ظرفیت های نخبگان، شرکت های دانش بنیان، ایده های نوآورانه پژوهشگران و تولید کنندگان داخلی، مرکز نوآوری گروه صنعتی بارز اقدام به راه اندازی پویش ملی بومی سازی قطعات/ مواد اولیه نموده است. این پویش علاوه بر رفع موانع تولید، کارآفرینی و ساماندهی جوانان خلاق را نیز به همراه دارد.


   ثبت پیشنهاد همکاری